برای سال کنکور حتما باید مشاور بگیریم؟

برای سال کنکور مشاور داشته باشیم یا خیر؟ اصلا نقش مشاور در کنکور چیست؟ آیا بدون مشاور نمی‌توان در کنکور موفق شد؟ تمامی این موارد سوالاتی هستند که عده زیادی از دانش‌آموزان می‌پرسند. امروز و در این مقاله قصد دارم که یکبار برای همیشه این مشکل را برای شما حل کنم پس اگر قصد دارید به پاسخ سوال خود برسید این مقاله را تا انتها بخوانید.

آیا رتبه‌های برتر مشاور دارند؟

اگر مصاحبه رتبه‌های برتر کنکور را مشاهده کنید می‌بینید که هیچ‌کدام حرفی از مشاور نمی‌زنند؛ به عنوان مثال کسی نمی‌گوید که فلان نفر مشاور من در دوران تحصیلی بوده، به من برنامه داده و من با کمک برنامه او موفق شده‌ام. اما تا الان با خود فکر کرده‌اید که دلیل این موضوع چیست؟

از نظر شخص من به عنوان مشاور، بهترین مشاور برای یک نفر فقط خود خود خودش است؛ زیرا شناختی که شما از خودتان دارید، من نمی‌توانم داشته باشم و برای شناختن سلایق شما باید زمان زیادی را اختصاص دهم. خب با این تفاسیر آیا نیازی به مشاور نداریم؟ جواب هم بله است و هم خیر.

متاسفانه مشاور در کنکور به کسی خطاب می‌شود که برنامه‌ریزی کند و برنامه‌ای بنویسید، برای دانش‌آموز بفرستد و دانش‌آموز آن را اجرا کند، گزارش دهم و تمام؛ همین موضوع دلیل اصلی مشکلات داوطلبان است و عده زیادی با وجود هزینه‌های کلان باز هم به موفقیت نخواهند رسید تا زمانی که این دیدگاه را کنار نگذارند.

آیا مشاور به کسی گفته می‌شود که برنامه‌ریزی انجام می‌دهد؟

دوست خوبم به یاد داشته باش که برنامه‌ریزی یک قطره از دریای کنکور است و صرفا با یک برنامه شما نمی‌توانید موفق شوید. نقش مشاور بیشتر از برنامه دادن باید راهنمایی شما باشد. کنکور یک مسیر دارد و یک مبدا و مقصد، شما در طول حرکت در همین مسیر با چالش‌هایی مواجه خواهید شد و در واقع نقش اصلی مشاور، این است که شما را در این چالش‎‌ها کمک کند و با راهنمایی‌های او بتوانید از پس چالش‌های پیش رو بربیایید و قسمتی از این راهنمایی در قالب برنامه است و مابقی بیشتر تجربه است.

بهترین مشاوران کنکور، دانشجویان پزشکی نیستند

توصیه اکیدی که دارم این است که فریب رشته تحصیلی مشاور را نخورید، هر کسی که رتبه‌برتر یا دانشجوی پزشکی یا دندان یا دارو باشد به این معنی نیست که مشاور خوبی است؛ متاسفانه عده زیادی فقط مسیری که خودشان طی کرده اند را توصیه می‌کنند و انتظار دارند دانش‌آموز و هر کسی آن مسیر را طی کند موفق خواهد شد که کاملا اشتباه است.

دلیل اشتباه بودن هم این است که سلایق متفاوت اند و مسیری که من با آن موفق شده ام به معنای مسیر تضمینی برای نفری دیگر نخواهد بود، اگر قرار بود این‌طور باشد خب همه جزوات و برنامه رتبه یک کنکور را می‌گرفتند و همه هم رتبه یک کنکور را کسب می‌کردند. با این تفاسیر توصیه من برای شما این است که مشاور بگیرید اما نه به عنوان برنامه‌ریز، بلکه به عنوان فردی که شما را راهنمایی کند و در هر بخشی دچار مشکل شدید، راه‌حل‌های متناسب با خودتان را ارائه دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.