studying, exams, preparation-951818.jpg

تست تالیفی بزنیم یا سراسری؟

در بحث کنکور خوشبختانه یا متاسفانه حجم منابع آموزشی و کمک درسی اعم از کتاب، کلاس و دی وی دی آموزشی به شدت بالاست و یکی از چالش‌هایی که یک دانش‌آموز در هنگام استفاده از منابع آموزشی و کمک درسی با آن مواجه خواهد شد این است که در همه منابع هم تست تالیفی وجود دارد و هم تست سراسری سال‌های قبل.

امروز و در این مقاله می‌خواهم این سوال را کاملا اصولی پاسخ دهم، اما قبل از پاسخ دادن باید یک سری نکات را بدانید که به شدت مهم است پس تا انتها با من همراه باشید و در هر بخشی هم دچار سوال یا ابهام شدید سریعا از طریق بخش نظرات مطرح کنید تا شخصا پاسخ دهم.

قاعده طراحی تست‌های کنکور چگونه است؟

بحث تست‌های تالیفی و سراسری را اینگونه می‌توانیم شروع کنیم که به سراغ تست‌های کنکور برویم. تست‌های کنکور هر سال توسط یک مرجع یعنی سازمان سنجش طراحی می‌شوند و برای طراحی آنها یک چارچوب کاملا معین وجود دارد. به عنوان مثال در یکی از بررسی های من در یک شماره سوال خاص در سوالات ریاضی تقریبا هر سال طراح از یک نوع دام تستی استفاده می‌کند.

تکرار سالانه تست‌های کنکور

با این توصیف می‌توانیم متوجه شویم که سبک طراحی سوالات کنکور از یک قاعده پیروی می‌کند و البته هر سال هم تعداد زیادی از سوالات کنکور سراسری مشابه سوال‌های سال‌های قبل براساس یک سری استاندارد طراحی می‌شود. به عنوان مثال این استاندارد می‌تواند سطح خود سوالات باشد یا شماره سوالات مربوط به یک تیپ خاص همواره یکسان است.

باتوجه به این تفاسیر بهترین نوع تست برای شما همان تست‌های کنکور سراسری سال‌های قبل است. زیرا از همان سبک طراحی سوالات کنکور سال بعد و توسط همان طراح اصلی تبعیت می‌کند و با حل آنها خیالتان راحت است که تست‌های استانداردی را حل خواهید کرد. اما اینجا یک سوال پیش خواهد آمد و آن هم این است که آیا اصلا نیازی به حل تست تالیفی نیست؟

چه زمانی بهتر است از تست تالیفی استفاده کنیم؟

بگذارید فلسفه تست‌های تالیفی را بررسی کنیم. هدف مولف یک کتاب از طراحی تست تالیفی، به‌صورت رایج آموزش یک نکته در قالب همان تست است و شاید نتوانید به آن تست‌ها پاسخ دهید و توصیه اکید هم دارم که تحلیل پاسخ تست‌های تالیفی به شدت مهم است. اما درباره حل این نوع تست‌ها توصیه ای که من دارم این است که برای حل تست‌های تالیفی به زمان خود دقت کنید، اگر تا کنکور زمان کافی دارید سعی کنید که آنها را حل کنید اما بازهم اولویت شما باید با سوالات کنکور باشد و اولویت دومتان حل تست‌های تالیفی باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.