کالبد شکافی دروس کنکور انسانی

کالبد شکافی دروس کنکور انسانی

راهنمای مطالعه

  Add a header to begin generating the table of contents

  دوست خوبم سلام. من شایان مامندی هستم و امروز قرار است یک مقاله جامع درباره دروس کنکور انسانی در اختیار شما عزیزان قرار دهم. در این مقاله درس‌های کنکور انسانی را با تمام جزئیات از جمله تعداد دروس کنکور انسانی، درس‌های کنکور انسانی در هر پایه، درصد درس های کنکور انسانی، بودجه‌بندی هر درس، ترتیب دروس کنکور انسانی در دفترچه، زمان مشخص شده برای هر درس و … را در اختیارتان قرار خواهم داد و سعی می‌کنم به تمامی ابهامات شما عزیزان پاسخ دهم. تا پایان با من همراه باشید و در هر بخش دچار ابهامی شدید سریعا از قسمت نظرات مطرح کنید تا پاسخ دهم.

  تغییرات کنکور انسانی نظام جدید

  ضریب درس‌های کنکور انسانی

  از کنکور 1402، دروس کنکور رشته انسانی و سایر رشته‌ها دست‌خوش تغییراتی شد؛ مهم‌ترین تغییر حذف دروس عمومی از کنکور شامل دروس ادبیات فارسی عمومی، دین و زندگی، عربی عمومی و زبان انگلیسی بود. یعنی فقط درس‌های تخصصی کنکور انسانی باقی ماندند. در مقاله قبلی ضرایب دروس کنکور انسانی را به‌صورت کامل بررسی کردیم و توصیه می‌کنم از طریق لینک قبلی حتما آن را مطالعه کنید تا با ضریب هر درس و اهمیت آن در کنکور آشنا شوید. در تصویر بالا نیز ضریب هر درس در کنکور انسانی را می‌توانید مشاهده کنید.

  جدول دروس رشته انسانی در کنکور

  جدول دروس رشته انسانی

  دروس انسانی در کنکور شامل 9 درس می‌باشد که در دو دفترچه در اختیار شما قرار داده خواهد شد. از لحاظ تعداد، می‌توان گفت که درس‌های انسانی در کنکور بیشتر از سایر رشته‌های دبیرستان می‌باشد. ترتیب دروس کنکور انسانی را می‌توان به‌صورت زیر مشخص کرد:

  • اولین دفترچه تخصصی انسانی
   • ریاضی
   • زبان و ادبیات فارسی
   • علوم اجتماعی (جامعه‌شناسی)
   • روان‌شناسی
  • دومین دفترچه تخصصی انسانی
   • زبان عربی
   • تاریخ
   • جغرافیا
   • فلسفه و منطق
   • اقتصاد

  ریاضی کنکور انسانی

  ریاضی کنکور انسانی

  اولین درسی که بلافاصله بعد از باز کردن اولین دفترچه اختصاصی آن را مشاهده خواهید کرد درس ریاضی است. ضریب ریاضی در کنکوز انسانی 6 واحد است و از 20 سوال با ترتیب سوالات 1 تا 20 قرار داده شده است. ارزش هر تست ریاضی در کنکور انسانی معادل 5 درصد است و برای پاسخ به سوالات آن 30 دقیقه زمان در نظر گرفته شده است که به هر سوال 90 ثانیه زمان داده شده. سوالات ریاضی رشته انسانی از 3 کتاب ریاضی دهم، یازدهم و دوازدهم طرح می‌شود که در مجموع دارای 10 فصل است. توصیه می‌کنم از طریق لینک‌های زیر به سایر مقالات مهم سایت که به شدت می‌تواند در مسیر کنکور به شما کمک کند دسترسی داشته باشید:

  ادبیات تخصصی کنکور انسانی

  ادبیات کنکور انسانی

  دومین درس از دفترچه اول کنکور، درس ادبیات تخصصی است. در واقع این درس همان علوم و فنون ادبی کنکور می‌باشد که در سه پایه دهم تا دوازدهم با مجموع 12 فصل و 36 درس آن را مطالعه خواهیم کرد. ضریب ادبیات در کنکور انسانی 8 واحد است و از این نظر مهم‌ترین درس تخصصی کنکور انسانی محسوب می‌شود. این درس از 30 تست با ترتیب سوالات 21 تا 50 تشکیل شده است و برای پاسخ به سوالات آن 30 دقیقه زمان مشخص شده که به هر سوال 60 ثانیه می‌رسد.

  جامعه‌شناسی کنکور انسانی

  جامعه‌شناسی کنکور انسانی

  سومین درس از دفترچه اول کنکور انسانی درس جامعه‌شناسی یا همان علوم اجتماعی کنکور انسانی است. این درس نیز در سه پایه دهم تا دوازدهم در کتاب‌های جامعه‌شناسی آموزش داده خواهد شد که در مجموع از 41 درس تشکیل شده است. ضریب جامعه‌شناسی در کنکور انسانی 5 واحد است و از 15 تست با ترتیب سوالات 51 تا 65 تشکیل شده است. ارزش هر تست جامعه‌شناسی در کنکور انسانی حدودا 6/6 درصد است.

  زمان در نظر گرفته شده برای این درس با روان‌شناسی 25 دقیقه است. اگر بین سوالات هر دو درس این زمان را به تساوی تقسیم کنیم زمان جامعه‌شناسی در کنکور انسانی 12/5 دقیقه است و به هر تست آن 50 ثانیه زمان می‌رسد.

  روان‌شناسی کنکور انسانی

  روان‌شناسی کنکور انسانی

  آخرین درس از دفترچه اول اختصاصی کنکور انسانی درس روان‌شناسی است. ضریب روان‌شناسی در کنکور انسانی 2 واحد است و از این نظر کم‌اهمیت‌ترین درس از دفترچه اول محسوب می‌شود. روان‌شناسی یک کتاب تک پایه است که فقط در پایه یازدهم انسانی قرار دارد و از 8 درس تشکیل شده است. تعداد سوالات روان‌شناسی در کنکور انسانی 15 تست است و درصد هر تست آن معادل 6/6 درصد می‌باشد.

  همان‌طور که در بخش قبل نیز اشاره شد زمان پاسخ‌گویی به سوالات روان‌شناسی با علوم اجتماعی 25 دقیقه می‌باشد که اگر این زمان را به صورت مساوی بین دو درس تقسیم کنیم به سوالات روان‌شناسی نیز 12/5 دقیقه زمان می‌رسد که از این زمان به هر تست این درس 50 ثانیه می‌رسد. ترتیب سوالات روان‌شناسی در کنکور از سوال 66 آغاز و تا سوال 80 ادامه دارد.

  عربی کنکور انسانی

  عربی کنکور انسانی

  دفترچه اختصاصی 1 به پایان رسید و دفترچه دوم اختصاصی را در اختیارتان قرار می‌دهند؛ اولین درسی که مشاهده خواهید کرد عربی کنکور انسانی می‌باشد که دارای 20 تست است و ترتیب سوالات آن از سوال 81 شروع و تا سوال 100 ادامه دارد. ارزش هر تست عربی کنکور انسانی 5 درصد است و زمان کل برای پاسخ به سوالات این درس معادل 20 دقیقه است که هر تست آن 60 ثانیه زمان می‌رسد. سوالات عربی انسانی از سه کتاب عربی دهم تا دوازدهم که در مجموع دارای 20 درس است طراحی می‌شود. ضریب عربی در کنکور انسانی 5 واحد می‌باشد.

  تاریخ کنکور انسانی

  تاریخ کنکور انسانی

  ششمین درس در کنکور انسانی درس تاریخ است که در سه پایه دهم تا دوازدهم قرار دارد و از 48 درس تشکیل شده است. تعداد سوالات تاریخ در کنکور انسانی 13 تست است که ارزش هر تست آن معادل 7/7 درصد می‌باشد. زمان کل سوالات تاریخ انسانی با درس جغرافیا 20 دقیقه است که اگر زمان سوالات دو درس را به‌صورت مساوی تقسیم کنیم به سوالات تاریخ 10 دقیقه زمان می‌رسد و زمان پاسخ به هر تست آن 46 ثانیه می‌باشد. ضریب تاریخ در کنکور انسانی 5 واحد می‌باشد.

  جغرافیا کنکور انسانی

  جغرافیا کنکور انسانی

  هفتمین درس کنکور انسانی درس جغرافیا می‌باشد که از 12 تست تشکیل شده است. ارزش هر تست جغرافیا در کنکور انسانی معادل 8/3 درصد است و زمانی که برای پاسخ‌گویی به تست‌های آن درنظر گرفته شده است معادل 10 دقیقه می‌باشد که به هر تست حدود 50 ثانیه زمان می‌رسد. ضریب جغرافیا در کنکور انسانی 5 مانند درس تاریخ 5 واحد است. سوالات این درس از جغرافیای سه پایه دهم تا دوازدهم طراحی می‌شود که شامل 10 فصل و 27 درس است.

  فلسفه و منطق کنکور انسانی

  فلسفه و منطق کنکور انسانی

  هشتمین درس کنکور انسانی درس فلسفه و منطق است که از دو درس منطق در پایه دهم انسانی که شامل 7 بخش و 10 درس است و فلسفه در پایه یازدهم و دوازدهم انسانی که شامل 6 فصل و 23 درس است تشکیل شده است. ضریب فلسفه و منطق در کنکور انسانی 5 واحد است و تعداد سوالات این درس 20 تست است که ارزش هر تست آن 5 درصد می‌باشد. زمان پاسخ‌‎گویی به تست‌های فلسفه و منطق 20 دقیقه است که به هر تست آن 60 ثانیه زمان می‌رسد.

  اقتصاد کنکور انسانی

  اقتصاد کنکور انسانی

  آخرین درس کنکور انسانی درس اقتصاد است که به عنوان یک درس تک‌پایه آن را در پایه دهم انسانی مطالعه خواهید کرد. سوالات این درس از کتاب اقتصاد دهم طراحی می‌شود که شامل 4 فصل و 14 درس است. ضریب اقتصاد در کنکور انسانی 2 واحد است و از 15 سوال تشکیل شده است که ارزش هر سوال آن حدودا 6/6 درصد می‌باشد. زمان پاسخ‌گویی به سوالات اقتصاد در کنکور 15 دقیقه است که به هر سوال آن 1 دقیقه زمان می‌رسد.

  دوستان خوبم به پایان مقاله دروس کنکور انسانی رسیدیم و سعی کردم کامل‌ترین مقاله مربوط به جدول دروس رشته انسانی، ترتیب دروس انسانی در کنکور، زمان پاسخ به دروس کنکور انسانی، ضرایب دروس و همچنین ارزش هر تست از دروس کنکور انسانی را در اختیارتان قرار دهم. در صورتی که هنوز هم ابهامی در این زمینه دارید همین الان از بخش نظرات مطرح کنید تا شما عزیزان را راهنمایی کنم. توصیه می‌کنم از طریق لینک‌های زیر به سایر مقالات سایت دسترسی داشته باشید که اطلاعات به شدت مفیدی در انتظار شماست.

  3.2 58 رای
  امتیاز شما به این مقاله

  شایان مامندی

  بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره کنکور تمام تجربیات خود را قرار است در این سایت در اختیارتان قرار دهم؛ تجربیاتی که حاصل ارتباط با هزاران داوطلب کنکور است و می‌تواند در خیال شما را از بابت یک مسیر اصولی راحت کند.
  عضویت
  اطلاع از
  5 نظرات
  بازخورد
  مشاهده همه نظرات
  یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!
  40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:
  پیمایش به بالا