قرص پروپرانول برای کاهش استرس کنکور

قرص پروپرانول برای کاهش استرس کنکور

راهنمای مطالعه

  Add a header to begin generating the table of contents

  روی آوردن به داروها و قرص‌های ضد استرس برای کنکور چند سالی است که بسیار زیاد شده است؛ حتی در این بین والدین بعضی از کنکوری‌ها به‌دنبال راه‌حل مصنوعی مانند استفاده از قرص پروپرانول برای کاهش استرس کنکور و امتحان هستند. من شایان مامندی هستم و در این مقاله توضیحاتی که درباره قرص پروپرانول برای کاهش استرس امتحان نیاز دارید را در اختیارتان قرار خواهم داد. توجه کنید که این توضیحات صرفا جهت آشنایی شما با کاربرد این قرص برای استرس امتحان است و استفاده خودسرانه پروپرانول برای هیچ فردی بدون توصیه پزشک را توصیه نمی‌کنم.

  کاربرد قرص پروپرانول در کاهش استرس کنکور

  در سلول‌های قلبی ما، گیرنده‌هایی به نام بتا وجود دارند. این گیرنده‌ها در صورت تحریک شدن باعث افزایش ضربان خواهند شد و یکی از دلایل وجود استرس و دلهره نیز افزایش ضربان قلب می‌باشد. یکی از راه‌حل‌های کاهش استرس، مسدود کردن گیرنده‌های بتا می‌باشد که توسط بتا بلاکرها انجام می‌شود. قرص پروپرانول یک نوع بتا بلاکر است و با مسدودسازی گیرنده‌های بتا، ضربان قلب را کنترل می‌کند و همچنین با کنترل ضربان قلب باعث کاهش اضطراب و دلهره می‌شود.

  قرص پروپرانول 20 و 10 در کنترل استرس چه تفاوتی دارند؟

  منظور از پروپرانول 10 و 20 درواقع دوزهای این دارو می‌باشد. پروپرانول 10 (پروپرانولول 10) دوز کمتری نسبت به دیگری دارد و اگر فردی هستید که برای اولین بار قصد استفاده از این قرص را دارید حتما از دوز پایین آن استفاده کنید. درصورتی که مدت زیادی است از این قرص استفاده می‌کنید و تا کنون هیچ عارضه‌ای را مشاهده نکردید می‌توانید از پروپرانول 20 برای کاهش استرس امتحان استفاده کنید که قاعدتا قوی‌تر است و تاثیر بیشتری دارد.

  آیا مصرف خودسرانه پروپرانول می‌تواند باعث ایجاد عوارض شود؟

  دقت کنید که هیچ داروی شیمیایی بدون عوارض نیست؛ قرص پروپرانول نیز می‌تواند با عوارضی همراه باشد از جمله خواب‌آلودگی، بی‌حسی نسبت به اتفاقات، سردرد و سرگیجه، تنگی نفس و … . این علایم به ندرت و برای عده کمی اتفاق می‌افتند، اما این یک خبر خوب نیست و شاید شما هم جزو آن عده کم باشید… پس مصرف این دارو را قبل از مشورت با یک متخصص به هیچ‌وجه انجام ندهید. قرص پروپرانول برای افرادی که مشکلات زیر را دارند به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود:

  • افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی
  • کم بودن ضربان در حالت عادی
  • افراد مبتلا به آسم
  • و …

  قبل از ادامه از شما عزیزان دعوت می‌کنم تا با استفاده از لینک‌های زیر از محتواهای ارزشمند سایت دیدن کنید که اطلاعات خوبی در انتظار شماست:

  نکات مهم در استفاده از پروپرانول برای کاهش استرس

  معمولا از میان افرادی که از این قرص استفاده می‌کنند و با من ارتباط دارند، همواره سوالاتی پرسیده می‌شود که در ادامه به بررسی این سوالات و راه‌کارهای مربوطه خواهیم پرداخت:

  • روزانه چه تعداد پروپرانول مصرف کنیم؟ مصرف روزانه پروپرانول حداکثر دو عدد می‌باشد، اما اگر برای کاهش استرس کنکور قصد استفاده دارید توصیه می‌کنم در هر هفته فقط 3 بار از این قرص استفاده کنید، چون با مسدودسازی گیرنده‌ها یا باعث مسدود شدن دائمی آنها خواهید شد و یا این گیرنده‌ها را حساس‌تر خواهید کرد.
  • چند ساعت قبل از امتحان پروپرانول مصرف کنیم؟ بهترین زمان استفاده از پروپرانول همراه با یکی از وعده‌های غذایی می‌باشد ولی برای افرادی که امتحان دارند می‌توانند یک ساعت قبل از امتحان آن را مصرف کنند.
  • قرص پروپرانول برای چه سنی خوب است؟ طبق توصیه پزشکان این قرص در افراد 18 سال به بالا تجویز می‌شود.

  دقت کنید اگر فردی هستید که از قهوه و کافئین استفاده می‌کنید، مصرف پروپرانول به جز عارضه هیچ اثر دیگری برای شما ندارد، قهوه و کافئین باعث افزایش ضربان خواهند شد و پروپرانول باعث کاهش آن می‌شود، پس در زمان مصرف به شدت به این نکته دقت کنید.

  دوستان عزیزم به پایان مقاله کاربرد قرص پروپرانول در کاهش استرس امتحان و کنکور رسیدیم و امیدوارم اطلاعات کافی درباره این موضوع را کسب کرده باشید؛ در این بخش از شما عزیزان دعوت می‌کنم برای دسترسی به سایر بخش‌ها و مقالات سایت از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  ویدیو کاربرد قرص پروپرانول در کاهش استرس کنکور و امتحان

  در ویدیو بالا می‌توانید کلیات مربوط به قرص پروپرانول در کنترل استرس و کاربرد آن را به‌صورت کامل مشاهده و استفاده کنید.

  3 4 رای
  امتیاز شما به این مقاله

  شایان مامندی

  بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره کنکور تمام تجربیات خود را قرار است در این سایت در اختیارتان قرار دهم؛ تجربیاتی که حاصل ارتباط با هزاران داوطلب کنکور است و می‌تواند در خیال شما را از بابت یک مسیر اصولی راحت کند.
  عضویت
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد
  مشاهده همه نظرات
  یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!
  40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:
  پیمایش به بالا