تاثیر معدل در کنکور

تاثیر معدل در کنکور

راهنمای مطالعه

  Add a header to begin generating the table of contents

  تغییرات و مصوبات جدید کنکور سراسری همراه با کلی ابهامات باعث ایجاد دلهره برای داوطلبان کنکور 1402 و سایر سال‌ها شده است؛ من شایان مامندی هستم امروز در سایت مشاوره کنکور به بررسی ریز جزئیات تاثیر معدل در کنکور 1402 و سایر سال‌ها خواهم پرداخت؛ اطلاعات موجود در این مقاله براساس آخرین مصوبات شورای عالی انقلاب است و به اکثر ابهاماتی که درباره نحوه تاثیر معدل در کنکور داشته باشید از جمله تاثیر معدل نظام قدیم در کنکور، تاثیر معدل در کنکور هنر و زبان و … کامل‌ترین پاسخ ممکن را خواهم داد.

  تا انتهای این مقاله درباره چگونگی تاثیر معدل در کنکور با من همراه باشید و در هر بخش دچار سوال یا ابهامی شدید سریعا از بخش نظرات مطرح کنید و پاسخ خود را دریافت کنید.

  چگونگی تاثیر معدل در کنکور سراسری

  تا قبل از کنکور 1402، میزان تاثیر معدل در کنکور سراسری فقط تاثیر مثبت بود، یعنی فردی که معدل خوبی داشت به نفع وی بود و فردی که معدل پایین داشت به ضرر او نبود؛ اما با مصوبات جدید شورای عالی انقلاب، قرار بر تاثیر قطعی معدل در کنکور سراسری شد، در حالت تاثیر قطعی مجددا فردی که معدل و نمرات نهایی خوبی داشته باشد به نفع وی خواهد بود و فردی که نمرات نامطلوب داشته باشد، این بار به ضرر وی خواهد بود.

  اما درباره چگونگی تاثیر معدل اولین ابهام بزرگ این است که کدام معدل در کنکور تاثیر دارد؟ در پاسخ باید گفت که در کنکور 1402، تنها تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور از روی نمرات پایه دوازدهم و نمراتی که در امتحانات نهایی کسب می‌شود خواهد بود؛ یعنی نمره‌های کلاسی شما، امتحانات مدرسه، مستمر و … هیچ‌کدام در کنکور تاثیر ندارند و جزو تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور نخواهد بود و تنها ملاک درباره میزان تاثیر معدل در کنکور همان نمرات امتحان نهایی پایه دوازدهم است.

  جدول تاثیر معدل در کنکور سراسری

  جدول تاثیر معدل در کنکور

  طبق اعلام سازمان سنجش و شورای عالی انقلاب جدول تاثیر معدل در کنکور سراسری به‌صورت تصویر بالا می‌باشد؛ برمبنای این جدول تاثیر قطعی معدل در کنکور در سال 1402 به بعد به‌صورت زیر خواهد بود؛ (توجه این جدول برای گروه‌های آزمایشی علوم تجربی، ریاضی فیزیک و انسانی است و رشته‌های هنر و زبان خارجه در ادامه بررسی خواهند شد).

  • میزان تاثیر معدل در کنکور 1402: 40 درصد
  • میزان تاثیر معدل در کنکور 1403: 50 درصد
  • میزان تاثیر معدل در کنکور 1404 به بعد: 60 درصد

  ابهام دوم درباره اینکه کدام معدل در کنکور تاثیر دارد، مربوط به دروس عمومی و اختصاصی است؛ هم دروس عمومی و هم دروس اختصاصی به میزان معین که درتصویر بالا مشخص شده است، در تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور نقش دارند و تا کنکور 1404، سهم دروس عمومی بیشتر از سهم دروس اختصاصی خواهد بود و از سال 1404 به بعد سهم دروس تخصصی و عمومی به یک اندازه خواهد بود. راستی از همینجا شما را دعوت می‌کنم تا سایر مقالات سایت را هم از طریق لینک‌های زیر مطالعه کنید که به شدت می‌تواند مفید باشد:

  تاثیر معدل بر کنکور افرادی که سوابق تحصیلی ندارند یا سوابق ناقص دارند

  اما برای افرادی که به هر دلیل سوابق تحصیلی ندارند یا سوابق تحصیلی ناقص دارند، به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب در گروه آزمایشی درخواستی، به جز دروس عمومی اعمال خواهد شد؛ مابقی سهم نمره کل سوابق تحصیلی تا سقف سهم دروس تخصصی مطابق تصویری بخش قبلی مربوط به میزان تاثیر دروس عمومی و اختصاصی در کنکور  محاسبه خواهد شد.

  اما یک تبصره مهم هم درباره تاثیر معدل برای پشت کنکور‌ها و دانش‌آموزان مطرح شده و این است که همه داوطلبان کنکور سراسری باید دارای نمره سوابق تحصیلی دروس عمومی باشند و اگر فردی به هر دلیلی سابقه برای دروس عمومی نداشته باشد باید جهت دریافت آن به آموزش و پرورش مراجعه کند. این بخش از تاثیر معدل در کنکور نظام جدید اندکی ابهام دارد و به محض شفاف‌سازی مجددا بروز رسانی خواهد شد؛ البته این بخش برای افرادی که دچار ابهام درباره نحوه تاثیر معدل دیپلم ریاضی در کنکور تجربی یا رشته دیگری هستند حائز اهمیت است.

  پیشنهاد می‌کنم اگر درباره کنکور 1403 و میزان تاثیر معدل در این سال ابهام دارید حتما مقاله تغییرات جدید کنکور 1403 را از همین سایت مطالعه کنید.

  قانون جدید تاثیر معدل در کنکور برای نظام قدیم

  روش تاثیر معدل داوطلبان نظام قدیم در کنکور

  اما تاثیر معدل در کنکور برای نظام قدیم هم جزو ابهامات بزرگ در کنکور سراسری بود که در قانون جدید تاثیر معدل تقریبا این ابهام حل شده است؛ میزان تاثیر معدل نظام قدیم در کنکور با توجه به اینکه افراد فارغ‌التحصیل در نظام آموزشی نظام قدیم، دارای دو امتحان نهایی بودند و بخش اول آن در سال سوم دبیرستان و بخش دوم آن در سال چهارم دبیرستان برگزار می‌شد، یکی از دغدغه‌های داوطلبان سالی واحدی، این بود که برای نظام قدیم تاثیر معدل در کنکور چگونه است؟

  طبق مصوبه جدید شورای عالی انقلاب، میزان تاثیر معدل نظام قدیم در کنکور نظام جدید 1402 برای نظام قدیم هم 40 درصد خواهد بود که سهم نمرات امتحان نهایی سوم دبیرستان 30 درصد و سهم امتحانات چهارم دبیرستان در تاثیر سوابق تحصیلی نظام قدیم در کنکور 10 درصد خواهد بود.

  تاثیر معدل کنکور زبان و هنر

  اما تکلیف تاثیر معدل کنکور زبان و هنر چیست؟ طبق مصوبه جدید شورای عالی انقلاب درباره تاثیر معدل روی رتبه کنکور، در کنکور زبان و هنر تنها سوابق تحصیلی دروس عمومی تاثیر خواهد داشت و میزان تاثیر آن در کنکور هم مطابق با تصویر بالا می‌باشد؛ برهمین مبنا می‌توان گفت که تاثیر معدل در کنکور زبان و هنر براساس دروس عمومی به‌صورت زیر خلاصه‌ می‌شود:

  • کنکور 1402: 26 درصد
  • کنکور 1403: 28 درصد
  • کنکور 1404 به بعد: 30 درصد

  تاثیر معدل در کنکور چگونه محاسبه می‌شود؟

  هیچ‌گونه اطلاعی درباره روش محاسبه تاثیر معدل در کنکور از سوی سازمان سنجش اعلام نشده و برهمین اساس هیچ نظری در رابطه با این موضوع نمی‌توان داد؛ تنها اطلاعات موجود میزان تاثیر معدل در کنکور در سال 1402 و سایر سال‌ها است و نحوه تاثیر معدل برای دروس عمومی و اختصاصی.

  معدل بالای چند در کنکور تاثیر دارد؟

  یکی از سوالات پرتکرار درباره اینکه تاثیر معدل در کنکور به‌چه صورت است، حداقل معدل برای تاثیر در کنکور است؛ در رابطه با این موضوع هم چون سیستم محاسبه و شرایط تاثیر معدل در کنکور از سوی سازمان سنجش کاملا مبهم است و هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره این موضوع تا کنون منتشر نشده نمی‌توان نظر قطعی داد؛ اما چیزی که بدیهی است معدل هرچه‌قدر هم که باشد در کنکور موثر خواهد بود و قاعدتا هرچه‌قدر بالاتر باشد، تاثیر آن بیشتر است.

  دوستان عزیزم به پایان مقاله مربوط به تاثیر معدل در کنکور سراسری رسیدیم و ریز جزئیات شرایط تاثیر معدل در کنکور را بررسی کردیم, امیدوارم با مطالعه این مقاله به پاسخ سوالات خود رسیده باشید. هنوز هم ابهاماتی درباره تاثیر معدل به‌ویژه تاثیر معدل در کنکور غیر مرتبط مطرح است و به محض اینکه اخبار جدیدی از سوی سنجش منتشر شود سریعا از همین صفحه اعلام خواهیم کرد. در ادامه از شما دعوت می‌کنم برای مشاهده سایر مقالات مهم کنکور از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  3.7 6 رای
  امتیاز شما به این مقاله

  شایان مامندی

  بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره کنکور تمام تجربیات خود را قرار است در این سایت در اختیارتان قرار دهم؛ تجربیاتی که حاصل ارتباط با هزاران داوطلب کنکور است و می‌تواند در خیال شما را از بابت یک مسیر اصولی راحت کند.
  عضویت
  اطلاع از
  2 نظرات
  بازخورد
  مشاهده همه نظرات
  یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!
  40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:
  پیمایش به بالا