نحوه برگزاری و تغییرات کنکور 1402

نحوه برگزاری و تغییرات کنکور 1402

راهنمای مطالعه

  Add a header to begin generating the table of contents

  این روزها جریان نحوه برگزاری کنکور 1402 و تغییرات کنکور 1402 جزو بحث‌های داغی است که ذهن داوطلبان کنکور را به خود درگیر کرده‌است. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که به دنبال یک پاسخ کامل و کوتاه به شرایط کنکور 1402 و اینکه کنکور 1402 چگونه است، هستید امروز یک بار برای همیشه به پاسخ سوال خود خواهید رسید. من شایان مامندی هستم مشاور و برنامه‌ریز تحصیلی و در سایت مشاوره کنکور نحوه برگزاری کنکور 1402 که شامل 5 تغییر اساسی است را تقدیم حضورتان خواهم کرد؛ تا انتها با من همراه باشید و در هر بخش دچار ابهام شدید سریعا از بخش نظرات مطرح کنید.

  توجه: مصوبات جدید شورای عالی انقلاب در تاریخ 4 مهر 1401 اضافه شد. 

  جزئیات کنکور 1402 چیست؟

  شرایط کنکور 1402

  تا به امروز تقریبا درباره اینکه کنکور 1402 چگونه خواهد بود هنوز هم ابهاماتی وجود دارد اما سازمان سنجش درباره نحوه برگزاری کنکور چندین بار توضیحاتی ارائه داده و به‌صورت خلاصه تغییرات کنکور 1402 را در 5 بند می‌توان خلاصه کرد که در ادامه به بررسی تک تک بندها و توضیحاتی که ممکن است از آشفتگی شما درباره شرایط کنکور 1402 بکاهد را در اختیارتان قرار خواهم داد؛ بندهای مربوط به تغییرات کنکور 1402سازمان سنجش به‌صورت زیر هستند:

  1. کنکور دو بار در سال برگزار خواهد شد.
  2. معدل تاثیر 40 درصدی خواهد داشت.
  3. دروس عمومی از کنکور حذف خواهند شد.
  4. زیرگروه‌ها حذف خواهند شد.
  5. نتایج کنکور تا دو سال معتبر خواهد بود.

  کنکور دو بار در سال برگزار می‌شود

  جزئیات برگزاری کنکور 1402

  اولین مورد از نحوه برگزاری کنکور 1402 مربوط به برگزاری کنکور دو بار در سال است؛ درباره کنکور 1402 قرار است بار اول در دی ماه سال 1401 و در روزهای 29 دی و 30 دی برگزار شود و نوبت دوم آن هم در تیر ماه 1402 و روزهای 14 و 15 تیر برگزار شود. اما درباره تغییرات کنکور 1402 و برگزاری کنکور دو بار در سال، سوالات رایجی پرسیده می‌شود که به بررسی مهمترین آنها خواهیم پرداخت و اگر شما هم ابهامی در این باره دارید حتما از بخش نظرات مطرح کنید و پاسخ خود را دریافت کنید.

  در ضمن در سایت رسمی شایان مامندی برای مباحث مهمی، محتواهای کاملا رایگان آماده شده و در اختیارتان قرار داده‌ایم؛ برای دسترسی به هرکدام کافیست از لینک‌های زیر استفاده کنید:

   نتایج هر نوبت از کنکور چه زمانی اعلام خواهد شد؟

  در این باره اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، اما طبق تجربه از روش اعلام نتایج کنکور توسط سازمان سنجش، معمولا یک ماه بعد از برگزاری کنکور سراسری نتایج اولیه کنکور یعنی رتبه‌ها اعلام خواهد شد و مجددا یک ماه بعد نتایج انتخاب رشته؛ با همین تفسیر در کنکور دی ماه، نتایج حداقل در اسفند مشخص خواهد شد مگر اینکه سازمان سنجش بتواند در بازه زمانی کوتاه‌تری این کار را انجام دهد.

  آیا پذیرش دانشگاه‌ها هم دو بار در سال خواهد بود؟

  اگر تقویم زمانی دانشگاه‌ها نگاهی بیندازیم، معمولا در یک سال تحصیلی دانشگاه‌ها دارای دو ترم اصلی بهمن و مهر هستند و معمولا ورودی‌های دانشگاه‌ها هم یا ترم مهر ثبت‌نام خواهند کرد یا ترم بهمن؛ با همین تفسیر اگر به زمان برگزاری کنکور دی توجه کنیم که 30 دی ماه خواهد بود، حداقل زمان مورد نیاز جهت اعلام رتبه، انتخاب رشته و نتایج انتخاب رشته حدودا یک بازه زمانی دو ماهه است (مگر در حالتی که سازمان تمامی این موارد را در کمتر از 15 روز انجام دهد) و بر همین مبنا، افرادی که در دی ماه هم کنکور بدهند، زمان ورود به دانشگاه آنها مهر سال بعد خواهد بود.

  چه افرادی مجاز به ثبت‌نام در کنکور دی ماه هستند؟

  معمولا یکی از شرایط لازم برای شرکت در کنکور، داشتن دیپلم و فارغ‌التحصیل بودن است؛ باتوجه به اینکه داوطلبان سال دوازدهم دیپلم خود را در خرداد خواهند گرفت (یعنی حدود 5 ماه بعد از برگزاری کنکور دی ماه) کمی دور از انتظار است که داوطلبان پایه دوازدهم بتوانند در کنکور سراسری شرکت کنند، مگر در حالتی که سازمان سنجش باتوجه به اینکه پذیرفته شدگان کنکور دی ماه هم سال بعد وارد دانشگاه خواهند شد اجازه حضور داوطلبان پایه دوازدهم بدون فارغ‌التحصیلی را صادر کند.

  البته در این حالت هم مجددا یک ایراد وجود خواهد داشت و آن هم دشوار بودن اتمام کل دروس است؛ داوطلب پایه دوازدهم به سختی می‌تواند تا دی ماه کل دروس به‌ویژه پایه دوازدهم را نیز به پایان برساند و همین تحلیل هم می‌تواند ثابت کند در صورت اجازه حضور داوطلبان پایه دوازدهم در کنکور 1402، به انتخاب خود داوطلب عده زیادی از آنها شرکت نخواهند کرد.

  در هر کنکور چه مباحثی طرح خواهد شد؟

  یکی از ابهاماتی که درباره شرایط کنکور 1402 وجود دارد این است که عده زیادی احساس می‌کنند در کنکور دی ماه فقط حجم خاصی از دروس به عنوان مثال فقط دروس دهم و یازدهم در کنکور خواهد آمد و در کنکور تیر ادامه مباحث مورد پرسش قرار داده می‌شود؛ در مورد این ابهام هم باید بدانید که در هر دو نوبت کنکور هم دی ماه و هم تیر ماه، از کل مباحث سه پایه سوال طراحی خواهد شد.

  آیا اجباری برای شرکت در هر نوبت کنکور وجود دارد؟

  خیر؛ طبق اعلام سازمان سنجش هیچ اجباری برای شرکت در هر دو مرحله وجود ندارد و داوطلب به انتخاب خود می‌تواند تصمیم بگیرد که یکی از کنکورهای تیر یا دی را شرکت کند یا اصلا در هر دو کنکور شرکت کند و در نهایت درصورت شرکت در هر دو کنکور، کنکوری که در آن نتیجه بهتری کسب کرده باشد، ملاک ورود داوطلب به دانشگاه خواهد بود.

  رتبه‌های کنکور تیر و دی با هم محاسبه خواهند شد یا جدا؟

  یکی از سوالات جنجالی دیگر هم دقیقا موضوع محاسبه رتبه‌ها می‌باشد که آیا رتبه‌های کنکور تیر و دی همراه با هم اعلام خواهند شد، به عبارت دیگر کل نتایج کنکور تیر و دی ترکیب خواهد شد و داوطلب براساس رقابت کلی که در هر دو مرحله وجود دارد نتیجه خود را مشاهده می‌کند یا رتبه‌های کنکور تیر جدا اعلام خواهد شد و رتبه‌های کنکور دی ماه هم جدا؟

  براساس تحلیل شخصی که از بیانیه‌های سازمان سنجش به‌دست آمده، رتبه‌های کنکور تیر و دی به‌صورت جداگانه محاسبه خواهد شد و در هر مرحله از اعلام نتایج، رتبه به‌دست آمده براساس کل شرکت‌کنندگان همان مرحله محاسبه می‌شود.

  تاثیر 40 درصدی معدل در کنکور 1402

  تفاوت تاثیر قطعی با تاثیر مثبت معدل

  اما یکی از دلهره‌آورترین تغییرات کنکور 1402 مربوط به بخش معدل و تاثیر قطعی آن است؛ تا سال 1401 معدل در کنکور تاثیر مثبت داشت؛ یعنی کسی که معدل بالایی داشت به نفع او بود اما کسی که معدل پایینی داشت به ضرر او نبود و عملا تاثیر بدی نداشت؛ اما با بحث تاثیر 40 درصدی معدل در کنکور سراسری، اگر فردی معدل خوبی داشته باشد به نفع او خواهد بود و اگر فردی معدل بدی داشته باشد به ضرر او خواهد بود.

  یکی تز شرایط کنکور 1402 سهم 40 درصدی معدل است که فقط مربوط به نمرات نهایی سال دوازدهم است، اما از کنکور 1403 به بعد شرایط کمی متفاوت خواهد بود و سهم معدل در کنکور بالاتر خواهد رفت و علاوه بر پایه‌ دوازدهم، سایر پایه‌ها هم تاثیر گذار خواهند بود.

  در این بین مجددا ابهاماتی وجود دارد، به عنوان مثال آیا دروس سلامت و بهداشت و هویت اجتماعی هم در سهم 40 درصدی معدل موثر هستند؟ تکلیف افرادی که دیپلم مغایر با کنکور دارند به عنوان مثال کسی که با دیپلم انسانی در کنکور تجربی شرکت خواهد کرد چگونه خواهد بود؟ تمام این موارد جزو ابهامات تاثیر معدل در کنکور هستند که هنوز پاسخ دقیقی برای آنها وجود ندارد.

  تاثیر معدل در کنکور برای نظام قدیم و جدید

  نکته مهم تاثیر معدل در کنکور 1402 همان تاثیر 40 درصدی است؛ در مصوبه جدید شورای عالی انقلاب جزئیات دقیق‌تری درباره میزان تاثیر معدل در کنکور برای نظام قدیم و نظام جدید مشخص شده است؛ طبق این مصوبه تاثیر معدل برای نظام جدید 40 درصد و مربوط به امتحانات نهایی سال دوازدهم است و تاثیر معدل نظام قدیم در کنکور هم 40 درصد است که 30 درصد آن مربوط به امتحانات نهایی پایه سوم دبیرستان و 10 درصد مربوط به امتحانات نهایی چهارم دبیرستان است؛ در ادامه جدول تاثیر معدل نظام قدیم را مشاهده خواهید کرد:

  • تاثیر معدل نظام جدید در کنکور 1402: 40 درصد مربوط به پایه دوازدهم و امتحانات نهایی.
  • تاثیر معدل برای نظام قدیم در کنکور 1402: 40 درصد که 30 درصد مربوط به امتحانات نهایی سوم دبیرستان و 10 درصد مربوط به امتحاناتم نهایی چهارم دبیرستان است.
  • تاثیر معدل در کنکور زبان و هنر: میزان 26 درصد فقط براساس دروس عمومی محاسبه خواهد شد.

  حذف دروس عمومی از کنکور

  یکی از سوالات مهم درباره اینکه کنکور 1402 چگونه است مربوط به حذف دروس عمومی است؛ با دروس عمومی در کنکور خداحافظی شده و تاثیر آن در قالب همان 40 درصد در بخش قبلی محاسبه خواهد شد؛ اما در این بین داوطلبان رشته انسانی دو ابهام قابل بحث دارند:

  1. آیا ادبیات تخصصی از کنکور انسانی حذف شده است؟
  2. آیا عربی تخصصی از کنکور انسانی حذف شده است؟

  این دو درس باتوجه به اینکه جزو دروس تخصصی هستند، در کنکور انسانی باقی خواهند ماند، اما جزئیات آن که آیا همان منابع قبل هستند یا خیر باید از سوی سنجش اعلام شوند ولی تحلیل شخصی من این است که مانند سال‌های گذشته در کنکور باقی می‌مانند. اما ابهام بعدی درباره حذف دروس عمومی از کنکور مربوط به چگونگی تاثیر آنها است؛ دروس عمومی به‌صورت دفترچه جداگانه در کنکور سراسری نخواهند بود و نیازی به مطالعه آنها ندارید؛ اما تاثیری که دارند در قالب امتحان نهایی هر درس خواهد بود و احتمالا با سبک‌ سال‌های گذشته از آنها سوال طراحی شود و سازمان سنجش تاثیر دروس عمومی در کنکور را بر اساس همان امتحانات نهایی درنظر خواهد گرفت.

  اما یک ابهام بزرگ دیگر هم در این زمینه وجود دارد؛ آیا دروس عمومی از کنکور زبان و هنر هم حذف شده اند؟ پاسخ به این سوال مشخص نیست و حتی نمی‌توان تحلیل هم کرد، درباره تغییرات کنکور 1402 سازمان سنجش صراحتا اعلام کرد که دروس عمومی حذف خواهند شد اما سوال اینجاست که اگر حذف دروس عمومی از کنکور زبان هم انجام شود حجم سوالات به شدت کم خواهد شد و کمی عجیب است؛ باید منتظر اعلام رسمی سازمان سنجش باشیم.

  حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری

  اما چهارمین تغییر مربوط به وضعیت کنکور 1402، حذف زیرگروه‌ها از کنکور سراسری است؛ اول از همه به این سوال پاسخ دهیم که زیرگروه چیست؟ کل رشته‌های دانشگاهی برای هر گروه آزمایشی به چند زیرگروه تقسیم شده‌اند؛ به عنوان مثال رشته تجربی دارای 5 زیرگروه است و هر زیرگروه تعدادی رشته را در خود جای داده، اهمیت دروس در هر زیرگروه هم متفاوت است؛ به عنوان مثال رشته پزشکی در زیرگروه 1 تجربی قرار دارد و در این زیرگروه زمین‌شناسی ضریب صفر دارد، در عوض رشته داروسازی در زیرگروه 2 تجربی قرار دارد و در این زیرگروه زمین‌شناسی ضریب 1 دارد. داستان زیرگروه‌ها اینگونه است.

  درباره تکلیف کنکور 1402 چهارمین تغییر حذف زیرگروه‌ها برای تمامی رشته‌ها است؛ با انجام این کار یک اتفاق مهم هم خواهد افتاد و آن تعادل سازی بین ضرایب دروس است؛ دیگر تاثیر هر درس در هر زیرگروه متفاوت نخواهد بود و هر درس تاثیر خود را برای تمامی رشته‌ها نشان خواهد داد؛ به عنوان مثال کسی که برای رشته پزشکی مطالعه می‌کند، درس زمین شناسی هم در رسیدن وی به پزشکی تاثیر گذار خواهد بود.

  اعتبار دو ساله نتایج کنکور

  اعتبار نتایج کنکور تا دو سال

  آخرین بخش از مقاله همه چیز درباره کنکور 1402 هم مربوط به نتایجی است که داوطلبان در کنکور کسب می‌کنند. یکی از بندهای مربوط به تغییرات کنکور دی ماه 1401 و تیر ماه 1402 و حتی سال‌های بعد مربوط به اعتبار دو ساله نتایج کنکور سراسری است؛ یعنی شما در کنکور شرکت کرده‌اید، نتیجه معلوم شده، شما تا دو سال زمان دارید براساس همان نتیجه انتخاب رشته کنید و وارد دانشگاه شوید.

  اما سوالی که در بالا هم مطرح شد، کسی که هم در کنکور تیر و هم در کنکور دی شرکت کند و در هر دو کنکور هم رتبه کسب کند، براساس شرایط جدید کنکور 1402 به بعد، کدام نتیجه برای وی اعمال خواهد شد یا براساس کدام رتبه می‌تواند انتخاب رشته کند؟ طبق پاسخ سازمان سنجش رتبه‌ای که بهتر باشد یا در هر کدام از مراحل کنکور داوطلب رتبه بهتری کسب کرده باشد، ملاک پذیرش او خواهد بود.

  بندهای موجود در چگونگی برگزاری کنکور 1402 خوب است یا بد؟

  از اینجا به بعد بیشتر دوستانه قصد دارم با شما صحبت کنم؛ شیوه برگزاری کنکور 1402 در کل هر گونه تغییراتی که در کنکور لحاظ شود باید بدانید که شرایط برای تمام داوطلبان کنکور یکسان است و برای همه لحاظ خواهد شد؛ پس از این لحاظ نباید نگران باشید اما در کل قصد دارم یک آرامش خاطر دریافت کنید. اول از همه درباره حذف دروس عمومی یادتان باشد به عنوان مثال در رشته تجربی با حذف دروس عمومی در کنکور به جای مطالعه 9 درس، فقط 5 درس مطالعه خواهید کرد و به جای پاسخ دادن به 9 درس در یک روز، آزمون مربوط به 5 درس را خواهید داد؛ به نظر شما کدام‌یک آسان تر است؟ مطالعه و پاسخ دادن به 9 درس یا فقط 5 درس؟

  نکته دوم ترسی است که عده زیادی نسبت به بالا رفتن سطح سوالات دارند؛ خب اولا باز برای همه سطح سوالات بالا خواهد رفت؛ ثانیا همین الان هم سوالاتی در کنکور به خصوص درس شیمی طراحی می‌شود که واقعا در حد المپیاد هستند، به نظر نمی‌آید که سطح سوالات از این بالاتر برود یا حداقل تفاوت زیادی داشته باشد؛ اتفاقا هر چند سطح سوالات بالاتر باشد کسب تراز و نمره برای شما راحت‌تر خواهد شد.

  نکته سوم هم این است که فقط تلاش کنید، ذهن خود را درگیر این حواشی و به‌خصوص شایعات مجازی نکنید، زمان به اندازه کافی دارید و فقط نیاز به تلاش و حرکت در یک مسیر اصولی دارید، جلو بروید و با انگیزه تمام برای بهترین‌ها بجنگید و در نهایت به یاد داشته باشید که برای رسیدن به روزهای خوب باید چند روز را بد گذراند، سال کنکور همان روزهای بد است که شما را برای رسیدن به روزهای خوش دانشگاهی در رشته‌های تاپ آماده می‌کند. راستی برای استفاده از سایر محتواهای آموزشی سایت توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  0 0 رای
  امتیاز شما به این مقاله

  شایان مامندی

  بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره کنکور تمام تجربیات خود را قرار است در این سایت در اختیارتان قرار دهم؛ تجربیاتی که حاصل ارتباط با هزاران داوطلب کنکور است و می‌تواند در خیال شما را از بابت یک مسیر اصولی راحت کند.
  عضویت
  اطلاع از
  0 نظرات
  بازخورد
  مشاهده همه نظرات
  یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!
  40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:
  پیمایش به بالا