بودجه‌بندی زیست کنکور

راهنمای مطالعه

  Add a header to begin generating the table of contents
  Scroll to Top

  دوست خوبم سلام؛ در سومین بخش از سری مقالات بودجه‌بندی کنکور در سایت شایان مامندی، امروز کنار شما عزیزان هستم با بررسی کامل بودجه‌بندی زیست کنکور. طبق معمول یک سری اطلاعات اولیه که در رابطه با درس زیست باید بدانید را در اختیارتان خواهیم داد و سپس به سراغ بارم‌بندی زیست کنکور خواهیم رفت. تا انتها با من همراه باشید و در هر بخش درباره تعداد سوالات زیست در کنکور دچار ابهام شدید سریعا از بخش نظرات مطرح کنید.

  مباحث زیست در کنکور

  مباحث زیست کنکور

  درس زیست‌شناسی در دوره متوسطه دوم از کتاب زیست دهم تا دوازدهم و در مجموع 24 فصل تشکیل شده‌است و د تصویر بالا تعداد فصل‌های هر پایه را می‌توانید مشاهده کنید. اما جدا از این دسته‌بندی، یک دسته‌بندی موضوعی هم می‌توان برای درس زیست درنظر گرفت و در آن کل مباحث زیست‌شناسی را به 4 دسته‌کلی به‌صورت زیر تقسیم کرد:

  • زیست گیاهی
  • زیست انسانی
  • زیست جانوری
  • ژنتیک

  مباحثی مانند زیست فناوری‌های نوین هم داخل زیست‌شناسی وجود دارد، اما در حالت کلی، زیست را می‌توان به 4 دسته‌بندی فوق تفکیک کرد. در ادامه به بررسی بودجه‌بندی زیست کنکور هم براساس تعداد سوالات هر فصل زیست کنکور و هم بارم بندی زیست کنکور براساس پایه و مبحث خواهیم پرداخت. زمانی که دفترچه سوالات زیست کنکور را دریافت می‌کنید با 50 سوال از زیست کنکور مواجه خواهید شد که برای هر سوال هم  48 ثانیه فرصت دارید. در ادامه به بررسی تعداد سوالات زیست در کنکور خواهیم پرداخت.

  بودجه بندی زیست کنکور برای هر پایه

  همانطور که اشاره شد، کل فصل‌های زیست کنکور بین سه پایه دهم تا دوازدهم تقسیم شده‌اند؛ اولین بخش، بارم بندی زیست کنکور به‌صورت پایه‌ای است. سهم تعداد سوالات زیست در کنکور برای هر پایه را به‌صورت زیر می‌توان دسته‌بندی کرد:

  • تعداد سوالات زیست دهم در کنکور: 7 تست
  • تعداد سوالات زیست یازدهم در کنکور: 12 تست
  • تعداد سوالات زیست دوازدهم در کنکور: 19 تست
  • تعداد سوالات ترکیبی زیست میان سه پایه: 12 تست

  همانطور که مشاهده کردید، زیست پایه دوازدهم از لحاظ تعداد سوالات زیست‌شناسی در کنکور جایگاه اول را به خود اختصاص داده و زیست یازدهم و دهم هم به‌ترتیب جایگاه‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند. اما ممکن است داستان تعداد سوالات ترکیبی زیست در کنکور هم برایتان سوال باشد؛ منظور از سوالات ترکیبی، بودجه‌بندی سوالات زیست کنکور است که میان دو یا سه پایه مشترک است.

  به عنوان مثال ممکن است در یک سوال از بخش زیست گیاهی، یک یا چند گزینه‌ مربوط به فصل 7 زیست دهم باشد و یک یا چند گزینه هم مربوط به فصل 8 یا 9 زیست یازدهم باشد. به این نوع سوالات که تعدادشان نیز قابل توجه است، سوالات ترکیبی زیست میان چند پایه تحصیلی گفته می‌شود و سهم آنها در بودجه‌بندی زیست کنکور 1401 هم 12 سوال معدل 24 درصد از کل سوالات زیست کنکور بوده‌است.

  بارم‌بندی زیست کنکور به‎‌صورت فصل به فصل

  تا به اینجا با سهم هر پایه از بارم‌بندی زیست کنکور آشنا شدیم، اما از هر فصل زیست چند سوال در کنکور می‌آید؟ در این بخش به‌صورت کامل تعداد سوالات هر فصل زیست در کنکور را بررسی خواهیم کرد. اما قبل از ادامه از شما عزیزان دعوت می‌کنم تا از طریق لینک‌های زیر به سایر مقالات مهم سایت هم دسترسی داشته باشید:

  بودجه‌بندی زیست دهم

  زیست دهم چند درصد کنکور است

  در تصویر بالا بودجه بندی سوالات زیست کنکور مربوط به فصل‌های پایه دهم را می‌توانید مشاهده کنید. طبق این این آمار در پاسخ به سوال “زیست دهم چند درصد کنکور است؟” می‌توان گفت که 14 درصد از تعداد سوالات زیست کنکور مربوط به فصل‌های زیست پایه دهم است.

  بودجه‌بندی زیست یازدهم

  بودجه بندی زیست یازدهم

  در تصویر بالا هم تعداد سوالات هر فصل زیست در کنکور مربوط به پایه یازدهم را می‌توانید مشاهده کنید؛ همانطور که در بخش قبل هم اشاره شد کل تعداد سوالات زیست یازدهم در کنکور 12 تست مستقل است و در پاسخ به سوال “زیست دهم و یازدهم چند درصد کنکور است؟” می‌توان گفت که 36 درصد سوالات کنکور مربوط به دو پایه دهم و یازدهم است.

  بودجه‌بندی زیست دوازدهم کنکور

  زیست دوازدهم چند درصد کنکور است

  از لحاظ تعداد تست مستقل هم می‌توان گفت که بودجه‌بندی زیست کنکور تجربی مربوط به پایه دوازدهم بیشترین تعداد تست مستقل معادل 38 درصد از تعداد تست هر فصل زیست در کنکور را به خود اختصاص می‌دهد. در تصویر بالا هم تعداد تست های هر فصل زیست در کنکور مربوط به پایه دوازدهم شامل تست‌های مستقل و ترکیبی را می‌توانید مشاهده کنید.

  بودجه‌بندی مبحثی زیست کنکور

  بارم بندی زیست کنکور

  اما به سراغ بودجه‌بندی مبحثی زیست کنکور برویم؛ بودجه بندی موضوعی زیست کنکور برای هر مبحث را تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید؛ سوالات متداولی درباره تعداد سوالات هر درس زیست در کنکور تجربی مطرح می‌شود و براساس آمار موجود در تصویر بالا به آنها در ادامه پاسخ خواهیم داد.

  1. زیست گیاهی چند درصد کنکور است؟ 14 درصد از زیست کنکور مربوط به تعداد سوالات گیاهی در کنکور است.
  2. تعداد سوالات ژنتیک در کنکور نظام جدید چندتاست؟ 12 سوال از زیست کنکور معادل 24 درصد مربوط به تعداد سوالات ژنتیک در کنکور است.
  3. زیست انسانی چند درصد کنکور است؟ 24 درصد از سوالات زیست در کنکور است.
  4. زیست جانوری چند درصد کنکور است؟ زیست جانوری با 19 تست معادل 38 درصد پرتست‌ترین مبحث زیست کنکور است.
  5. تعداد سوالات شمارشی زیست کنکور چندتاست؟ هر سال می‌تواند تعداد متفاوت باشد ولی در براساس بودجه‌بندی زیست کنکور 1401، تعداد سوالات شمارشی 12 تست بوده‌است.

  خب دوستان عزیزم به پایان مقاله بودجه‌بندی زیست کنکور رسیدیم و در این مقاله سعی کردم به تمام ابهاماتی که ممکن است در زمینه بارم‌بندی زیست کنکور داشته باشید پاسخ دهم و امیدوارم به پاسخ سوالات خود رسیده باشید؛ در زمان اگر نظر یا موردی وجود دارد، می‌توانید از طریق کامنت مطرح کنید و به سرعت پاسخ خود را دریافت کنید. برای دسترسی به سایر بخش‌های مهم هم شما را دعوت می‌کنم تا از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  امتیاز شما به این نوشته:

  شایان مامندی

  بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره کنکور تمام تجربیات خود را قرار است در این سایت در اختیارتان قرار دهم؛ تجربیاتی که حاصل ارتباط با هزاران داوطلب کنکور است و می‌تواند در خیال شما را از بابت یک مسیر اصولی راحت کند.
  14 درصد بودجه بندی زیست کنکور مربوط به زیست گیاهی است.
  کافیست وارد سایت شوید و کامل‌ترین بارم بندی زیست کنکور را مشاهده کنید.
  به بالای صفحه بردن