بودجه‌بندی ریاضی کنکور تجربی

بودجه‌بندی ریاضی کنکور تجربی

راهنمای مطالعه

  Add a header to begin generating the table of contents
  Scroll to Top

  درس ریاضی به عنوان اولین درس از دفترچه کنکور جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد؛ یکی از اولین قدم‌ها برای شروع مطالعه این درس، اطلاع از بودجه‌بندی ریاضی کنکور تجربی است؛ اگر در بدو شروع مطالعه این درس باشید، ممکن است سوالاتی نظیر تعداد سوالات ریاضی کنکور تجربی، مباحث ریاضی کنکور تجربی و … برای شما هم پیش آمده باشد.

  امروز در سایت شایان مامندی به‌صورت کامل به بررسی بودجه‌بندی ریاضی تجربی و بررسی مباحث ریاضی در کنکور تجربی خواهیم پرداخت و اطلاعات اولیه درباره این درس که به شدت در مسیر کنکور می‌تواند برایتان مفید باشد را در اختیارتان قرار خواهم داد. تا انتها با من همراه باشید و در هر بخش دچار ابهام شدید سریعا از طریق نظرات مطرح کنید و پاسخ خود را دریافت کنید.

  مباحث ریاضی کنکور تجربی

  اول از هر چیز به بررسی مباحث ریاضی کنکور تجربی خواهیم پرداخت. در کل درس ریاضی در کنکور تجربی، از سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم تشکیل شده و در هر پایه با 7 فصل از ریاضی کنکور مواجه می‌شویم؛ بودجه بندی سوالات ریاضی کنکور تجفصل‌های ریاضی کنکور 21 فصل است و در ادامه هم تعداد سوالات هر مبحث ریاضی در کنکور تجربی را بررسی خواهیم کرد. اما اول از همه به بررسی فصل‌های ریاضی در کنکور تجربی خواهیم پرداخت.

  مباحث ریاضی دهم تجربی

  مباحث ریاضی دهم تجربی

  کل مباحث ریاضی دهم تجربی شامل هفت فصل است و یک سوم مباحث ریاضی کنکور را به خود اختصاص می‌دهد؛ در تصویر بالا مباحث ریاضی دهم تجربی را می‌توانید مشاهده کنید که تقریبا به‌جز فصل 1 و 3 ریاضی پایه دهم، سایر فصل‌ها در پایه یازدهم و دوازدهم نیز تکرار خواهند شد و ادامه آنها را مشاهده خواهید کرد.

  فصل اول ریاضی دهم تقریبا در سایر پایه‌ها تکرار نخواهد شد (به‌جز بحث مجموعه که ارتباط اندکی با مبحث احتمال دارد)، فصل سوم هم حالت یادآوری از مباحث ریاضی متوسطه اول را دارد، فصل ششم هم به‌عنوان پیش‌نیاز فصل اجتمال درنظر گرفته خواهد شد؛ اما سایر مباحث در سال یازدهم و دوازدهم نیز تکرار خواهند شد. راستی اگر داوطلب کنکور 1402 به‌بعد هستید توصیه می‌کنم مقاله تغییرات کنکور 1402 را هم از همین سایت مطالعه کنید که به زبان ساده کل تغییرات تحلیل شده است.

  مباحث ریاضی یازدهم تجربی

  مباحث ریاضی یازدهم

  ریاضی یازدهم هم مانند ریاضی سال دهم از 7 فصل تشکیل شده که سرفصل‌های ریاضی یازدهم تجربی و همچنین توضیحات مربوط به هر سرفصل و مباحثی که آموزش داده می‌شود را در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید. در فصل اول ریاضی یازدهم معمولا برخلاف اسم آن، فقط بخش ساده‌ای از هندسه آموزش داده خواهد شد و حجم عمده آن مربوط به بخش معادلات است؛ فصل دوم شامل مفاهیم مختصری از هندسه است که اندکی کاربرد در ریاضی دوازدهم خواهد داشت،

  فصل سوم، چهارم، پنجم و هفتم ریاضی یازدهم هم ادامه مباحث مربوط به پایه دهم هستند؛ اما فصل ششم یعنی مبحث حد و پیوستگی برای اولین بار در پایه یازدهم آموزش داده خواهد شد و ادامه آن در ریاضی دوازدهم بحث خواهد شد. اما درباره فصل پنجم یا مبحث لگاریتم ممکن است برایتان سوال شود که چگونه ادامه مفاهیم پایه دهم است، این فصل مربوط به بحث تابع و یکی از انواع تابع یعنی تابع نمایی و لگاریتمی است و در واقع ادامه فصل 5 ریاضی دهم و فصل 3 ریاضی یازدهم است. راستی

  در ضمن در سایت رسمی شایان مامندی برای مباحث مهمی، محتواهای کاملا رایگان آماده شده و در اختیارتان قرار داده‌ایم؛ برای دسترسی به هرکدام کافیست از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  مباحث ریاضی دوازدهم تجربی

  مباحث ریاضی دوازدهم

  اما 7 فصل نهایی ریاضی مربوط به پایه دوازدهم است؛ در پایه دوازدهم هم سرفصل‌های ریاضی دوازدهم و محتوای هر سرفصل را می‌توانید در تصویر بالا مشاهده کنید. تقریبا به جز فصل ششم، سایر فصل‌ها ادامه مباحث مربوط به پایه دهم و یازدهم هستند و فصل ششم هم ارتباط بسیار اندکی با بخش هندسه در پایه‌های قبلی دارد اما آنقدر ناچیز است که می‌توان از آن صرف نظر کرد. خب دوستان خوبم تا اینجا به بررسی کامل سرفصل‌‎های ریاضی دهم و یازدهم و دوازدهم تجربی پرداختیم و از اینجا به بعد کم کم بحث تعداد سوالات هر مبحث ریاضی در کنکور تجربی خواهیم شد که به دو صورت تعداد سوالات هر پایه ریاضی در کنکور تجربی و بودجه بندی درس ریاضی کنکور تجربی به‌صورت مبحثی خواهیم پرداخت.

  بارم‌بندی ریاضی کنکور تجربی

  همانظور که در بخش قبلی هم اشاره شد، امروز بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی را به دو صورت پایه‌ای یعنی به عنوان مثال بودجه‌بندی ریاضی دهم تجربی و یکبار هم بودجه‌بندی درس ریاضی در کنکور تجربی به‌صورت مبحثی به عنوان مثال تعداد سوالات هندسه در کنکور تجربی یا بودجه‌بندی احتمال در کنکور تجربی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد که کامل‌ترین سبک بررسی تعداد سوالات ریاضی در کنکور تجربی است.

  بودجه بندی ریاضی تجربی کنکور به‌صورت پایه‌ای

  بودجه بندی ریاضی کنکور

  در تصویر بالا تعداد تست‌های ریاضی در کنکور تجربی به‌ تفکیک پایه از دهم تا دوازدهم را مشاهده می‌کنیم. طبق این اطلاعات بودجه بندی مباحث ریاضی کنکور تجربی از هر پایه به‌صورت زیر است:

  • بودجه‌بندی ریاضی دهم: 7 تست
  • بودجه‌بندی ریاضی یازدهم: 11 تست
  • بودجه‌بندی ریاضی دوازدهم: 12 تست

  اما اگر بودجه‌بندی سوالات ریاضی کنکور براساس سهم هر پایه را به‌صورت درصدی بیان کنیم، سهم هر پایه از کل سوالات ریاضی کنکور که 30 تست از بودجه‌بندی سوالات کنکور است را بیان کنیم، به آمار زیر خواهیم رسید که تقریبا ریاضی دوازدهم تجربی بیشترین سهم را در میان تعداد سوالات هر درس ریاضی در کنکور تجربی به خود اختصاص می‌دهد:

  • سهم تعداد سوالات ریاضی دهم تجربی در کنکور: 23 درصد
  • سهم تعداد سوالات ریاضی یازدهم تجربی در کنکور 37 درصد
  • سهم تعداد سوالات ریاضی دوازدهم تجربی در کنکور: 40 درصد

  تعداد سوالات ریاضی کنکور تجربی براساس مبحث

  تعداد سوالات هر مبحث ریاضی در کنکور تجربی

  اما رسیدیم به بخش مهم بودجه‌بندی ریاضی تجربی براساس مبحث؛ اول از همه باید برای کل مباحث ریاضی کنکور یک ساختار تعیین کنیم؛ در ساختار کلی برای مطالعه این درس همیشه به بحث مباحث زنجیروار و مستقل اشاره کرده‌ام و برای بودجه‌بندی سوالات ریاضی کنکور تجربی هم تقریبا از همین روش استفاده خواهیم کرد؛ به عبارتی دیگر کل مباحث ریاضی کنکور را به 11 بخش تقسیم خواهیم کرد؛ در تصویر بالا تعداد سوالات هر مبحث ریاضی در کنکور تجربی را می‌توانید مشاهده کنید.

  اما در این بین چند نکته درباره تعداد سوالات هر مبحث ریاضی در کنکور تجربی وجود دارد؛ نکته اول درباره مبحث تابع است که شامل تمامی مباحث تابع از جزء صحیح گرفته تا قدر مطلق، دامنه و برد تابع، ترکیب تابع، وارون تابع و … می‌باشد. منطور از مبحث دنباله همان فصل اول ریاضی سال دهم است که هر سال حداقل یک سوال ثابت را به خود اختصاص می‌دهد.

  مبحث شمارش و احتمال هم از دو بخش تشکیل شده، بخش اول مبحث شمارش بدون شمردن یا همان آنالیز ترکیبی یا ترکیبیات است و بخش دوم هم مبحث مستقل احتمال که در مجموع به‌صورت میانگین 2 تست کنکور را به خود اختصاص می‌دهند.

  خب دوستان خوبم به انتهای مقاله بودجه بندی ریاضی کنکور تجربی رسیدیم؛ امیدوارم از مطالعه این مقاله هم لذت برده باشید و به پاسخ سوالات خود رسیده باشید، اگر در رابطه با تعداد سوالات ریاضی کنکور تجربی هر نوع ابهامی دارید سریعا از بخش نظرات مطرح کنید و پاسخ خود را دریافت کنید. برای استفاده از سایر مطالب هم توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  امتیاز شما به این نوشته:

  شایان مامندی

  بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره کنکور تمام تجربیات خود را قرار است در این سایت در اختیارتان قرار دهم؛ تجربیاتی که حاصل ارتباط با هزاران داوطلب کنکور است و می‌تواند در خیال شما را از بابت یک مسیر اصولی راحت کند.
  کافیست وارد سایت شوید تا کامل‌ترین بودجه‌بندی ریاضی کنکور را مشاهده کنید.
  به‌صورت میانگین بین 3 الی 4 سوال از هندسه در کنکور تجربی طرح می‌‎شود.
  به بالای صفحه بردن