بودجه‌بندی شیمی کنکور

بودجه‌بندی شیمی کنکور

راهنمای مطالعه

  Add a header to begin generating the table of contents

  دوست خوبم سلام. امروز در سومین بخش از مقالات بودجه‌بندی کنکور در سایت مشاوره تحصیلی کنکور به سراغ بودجه‌بندی شیمی کنکور تجربی و ریاضی خواهیم رفت. قرار است بارم‌بندی شیمی کنکور به‌صورت مبحثی و پایه‌ای برای هر دو رشته را در اختیار شما عزیزان قرار دهم و باهم در مورد آخرین تغییرات ایجاد شده در تعداد سوالات شیمی در کنکور نظام جدید را بررسی کنیم. تا انتها با من همراه باشید و در هر بخش دچار ابهام شدید از بخش نظرات مطرح کنید.

  مباحث شیمی کنکور نظام جدید

  سوالات مطرح شده از شیمی کنکور در دوره متوسطه دوم از سه پایه دهم تا دوازدهم تشکیل می‌شوند. کل فصل‌های شیمی کنکور شامل 10 فصل است که سهم هر پایه از این 10 فصل را می‌توان به صورت زیر دسته‌بندی کرد:

  • شیمی دهم: 3 فصل
  • شیمی یازدهم: 3 فصل
  • شیمی دوازدهم: 4 فصل

  اما این توضیحات مربوط به بررسی ساختار شیمی از لحاظ کمی بود و مباحث شیمی کنکور را از دید دیگری هم می‌توان بررسی کرد. کل مباحث شیمی را می‌توان به دو دسته “مفاهیم شیمی کنکور و مسائل شیمی کنکور” تفکیک کرد. اما معمولا مسائل شیمی دارای فصل مستفل نیستند که یک فصل فقط دارای مبحث مسائل باشد. منظور از مسائل شیمی کنکور، سوالاتی هستند که سر و کار شما با اعداد و ارقام است. بخش‌های مهم مسائل شیمی کنکور را مباحث زیر تشکیل می‌دهند:

  • استوکیومتری
  • مسائل محلول‌ها (مولاریته، درصد جرمی، انحلال‌پذیری و …)
  • تعادل
  • گرمای واکنش یا ترموشیمی
  • سینتیک
  • اسید و باز
  • الکتروشیمی

  مفاهیم مهم شیمی هم که بیشتر در پایه دهم دارای فصل مستقل هستند به عنوان مثال فصل اول و دوم شیمی دهم. از بخش‌های مهم مفاهیم شیمی کنکور هم می‌توان به مباحث زیر اشاره کرد:

  • جدول تناوبی و ویژگی عناصر
  • ساختارهای و ویژگی ترکیبات شیمیایی
  • گروه‌های عاملی
  • نام‌گذاری ترکیبات شیمیایی
  • مفاهیم محلول‌ها
  • قوانین مهم مانند اصل لوشاتولیه

  خب دوستان در این قسمت به صورت کامل مباحث شیمی در کنکور را بررسی کردیم و از اینجا به بعد به سراغ بحث اصلی یعنی بودجه‌بندی شیمی کنکور تجربی و بودجه‌بندی شیمی کنکور ریاضی خواهیم رفت. درضمن برای مشاهده سایر بخش‌های بودجه‌بندی توصیه می‌کنم از مقالات زیر هم دیدن کنید:

  بودجه‌بندی شیمی کنکور تجربی (مبحثی و پایه‌ای)

  بودجه بندی شیمی کنکور تجربی

  در تصویر بالا تعداد سوالات شیمی در آخرین کنکور برگزار شده را مشاهده می‌کنید. معمولا در سال‌های قبل یک توازن محسوس در میان بودجه‌بندی موضوعی شیمی کنکور مشاهده می‌شد که از هر پایه حدودا 33 درصد سوالات طراحی می‌شد. اما در کنکور سال قبل این آمار تقریبا کمی تغییر کرد. شیمی یازدهم با 13 تست، شیمی دوازدهم با 12 تست و شیمی دهم با 10 تست به ترتیب تعداد سوال دسته‌بندی شده‌اند. اما در این بین دو سوال مهم هم مطرح می‌شود؛ بودجه‌بندی حفظیات شیمی کنکور چند تست است و بودجه‌بندی مسائل شیمی کنکور چند سوال است؟ معمولا تا قبل از سال 90، حدود 70 درصد سوالات مربوط به بودجه‌بندی حفظیات شیمی کنکور بود و بین 20 الی 30 درصد سوالات مربوط به بودجه‌بندی مسائل شیمی کنکور بود.

  اما از سال 90 به بعد داستان متفاوت شد و در پاسخ به این سوال که چند درصد شیمی کنکور حفظیات است باید گفت که تقریبا سهم مفاهیم و مسائل کنکور نسبت 50 ذرصدی است، یعنی حدودا نصف سوالات از مفاهیم و نصف سوالات از مسائل شیمی کنکور طراحی می‌شود. این قاعده تا کنکور 1401 برقرار بود. اما در کنکور 1401 سهم مفاهیم کنکور به شدت افزایش یافت و حدود 70 درصد سوالات از مفاهیم شیمی در رشته تجربی طراحی شد و 30 درصد سوالات هم مربوط به مسائل شیمی کنکور بود. در میان مسائل هم بیشترین سهم سوالات مربوط به تعداد سوالات استوکیومتری در کنکور است. در این قسمت از شما عزیزان دعوت می‌کنم برای مشاهده مباحث تست‌خیز از هر درس اگر زمان کمی دارید حتما از لینک‌های زیر دیدن کنید:

  بودجه‌بندی شیمی کنکور ریاضی

  بودجه بندی شیمی کنکور ریاضی

  اما به سراغ کنکور ریاضی و تعداد سوالات شیمی در کنکور ریاضی برویم. در رشته ریاضی بودجه‌بندی موضوعی شیمی کنکور در سال 1401 اصلا مشابه سال‌های قبل نبود و توازن 33 درصدی میان سوالات هر پایه رعایت نشده بود. مهمترین تغییر مربوط به تعداد سوالات شیمی کنکور در رشته ریاضی هم کاهش تعداد کل سوالات بود، یعنی تعداد سوالات شیمی کنکور ریاضی از 35 سوال به 30 سوال کاهش پیدا کرده بود و برای اولین بار در کنکور چنین اتفاقی رخ داده بود. همچنین به ترتیب سهم هر پایه از سوالات شیمی در کنکور رشته ریاضی را به‌صورت زیر می‌توان نوشت:

  • بودجه‌بندی شیمی دهم: 20 درصد
  • بودجه‌بندی شیمی یازدهم: 43 درصد
  • بودجه‌بندی شیمی دوازدهم: 37 درصد

  همچنین نزدیک به 40 درصد سوالات مربوط به تعداد مسائل شیمی در کنکور و نزدیک به 60 درصد هم مربوط به تعداد سوالات حفظی شیمی در کنکور بود. خب دوستان خوبم بودجه‌بندی شیمی کنکور به‌صورت پایه‌ای و مبحثی را با همدیگر بررسی کردیم، الان قرار است به سراغ تعداد سوالات هر فصل شیمی در کنکور برویم، با من همراه باشید. درضمن از شما عزیزان دعوت می‌کنم بعد از مطالعه این مقاله به سراغ سایر محتواهای مربوط به وب‌سایت مشاوره هم از طریق لینک‌های زیر بروید:

  تعداد سوالات شیمی در کنکور به تفکیک فصل

  از هر فصل شیمی چند سوال در کنکور میاد

  شاید برایتان جالب باشد که چرا تعداد سوالات هر فصل از شیمی کنکور را در آخر بررسی کردیم! باید بدانید که طبق تجربه از چند سال اخیر، تعداد سوالات هر مبحث از شیمی در کنکور نظام جدید کاملا وابسته به طراح سوالات کنکور است و به دلخواه خود می‌تواند آنها را تغییر دهد؛ اما در تصویر بالا یک میانگین از بودجه‌بندی شیمی تجربی و ریاضی به تفکیک فصل نمایش داده شده است که یک دیتای کلی و دید بهتر را می‌تواند در اختیارتان قرار دهد.

  دوستان خوبم به پایان مقاله بررسی بودجه‌بندی شیمی کنکور رسیدیم امیدوارم از مطالعه این مقاله هم لذت برده باشید و به پاسخ سوالات خود دست پیدا کرده باشید؛ درصورتی که دچار سوال یا ابهامی هستید توصیه می‌کنم از بخش نظرات مطرح کنید و پاسخ خود را دریافت کنید؛ همچنین از طریق لینک‌های زیر هم می‌توانید به محتواهای مهم سایت دسترسی پیدا کنید و همچنین درصورت نیاز از خدمات مشاوره ویژه ما هم استفاده کنید.

  5 2 رای
  امتیاز شما به این مقاله

  شایان مامندی

  بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره کنکور تمام تجربیات خود را قرار است در این سایت در اختیارتان قرار دهم؛ تجربیاتی که حاصل ارتباط با هزاران داوطلب کنکور است و می‌تواند در خیال شما را از بابت یک مسیر اصولی راحت کند.
  عضویت
  اطلاع از
  5 نظرات
  بازخورد
  مشاهده همه نظرات
  یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!
  40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:
  پیمایش به بالا