مباحث تست‌خیز شیمی کنکور تجربی

مباحث تست‌خیز شیمی کنکور تجربی

راهنمای مطالعه

  Add a header to begin generating the table of contents

  در سومین بخش از مقالات مباحث مهم کنکور تجربی، به‌سراغ بررسی مباحث تست‌خیز شیمی کنکور تجربی خواهیم رفت. مباحث شیمی در سال‌های اخیر ترکیبی شده و اگر زمان کمی دارید و به‌دنبال گرفتن نتیجه مطلوب هستید، باید به‌شدت در تعیین فصل‌های مهم شیمی در کنکور تجربی دقت کنید که روابط پیش‌نیاز و هم‌نیاز را رعایت کنید. من شایان مامندی هستم و امروز در سایت بخون کامل‌ترین مقاله مربوط به مباحث مهم شیمی در کنکور تجربی نظام جدید را در اختیارتان قرار خواهم داد. تا پایان با من همراه باشید و در هر بخش دچار ابهامی شدید سریعا از قسمت نظرات مطرح کنید. در پایان می‌توانید PDF مهم‌ترین فصل‌های شیمی کنکور تجربی را دانلود کنید.

  مباحث شیمی در کنکور تجربی

  مباحث شیمی در کنکور

  مباحث شیمی کنکور را به دو صورت می‌توان بررسی کرد؛ دسته اول فصل‌های شیمی کنکور است که کلا از 10 فصل تشکیل شده است. اما دسته‌بندی دوم مربوط به تفکیک مباحث می‌باشد. در حالت کلی درس شیمی از دو بخش مفاهیم شیمی کنکور و مسائل شیمی کنکور تشکیل شده‌است. به هر نوع مبحثی که با محاسبات و اعداد سر و کار داشته باشد، مسائل شیمی گفته می‌شود و هر مبحثی که ارتباطی با محاسبات نداشته باشد در بخش مفاهیم شیمی کنکور جای می‌گیرد. دقت کنید که خود مفاهیم نیز یک زیرشاخه دیگر به‌نام حفظیات شیمی کنکور نظام جدید دارد. در تصویر بالا، دسته‌بندی مباحث اصلی شیمی در کنکور به تفکیک را می‌توانید مشاهده کنید.

  مفاهیم با حفظیات شیمی کنکور دارای تفاوت می‌باشد به‌عنوان مثال مبحث آرایش الکترونی جزو مفاهیم شیمی محسوب می‌شود و حفظ کردنی نیست؛ اما مبحثی مانند رنگ عناصر جزو مباحث حفظی شیمی محسوب می‌شود. اهمیت و تعداد فصل‌های حفظی شیمی کنکور نظام جدید نسبت به مفاهیم پایین‌تر است و به هیچ‌وجه نباید صرفا بر روی حفظیات سرمایه‌گذاری کنید.

  نکته مهم: فصل‌های ترکیبی شیمی کنکور نظام جدید کاملا نامشخص است و درصورتی که طراح قصد داشته باشد، می‌تواند مطالب 3 یا 4 فصل را در یک سوال ترکیب کند؛ قبل از ادامه و بررسی فصل‌های مهم شیمی در کنکور توصیه می‌کنم حتما مباحث واکنش‌نویسی، موازنه و استوکیومتری را به‌عنوان پیش‌نیاز مطالعه کنید تا در یادگیری سایر مباحث دچار مشکل نشوید. در این بخش از شما عزیزان دعوت می‌کنم تا از طریق لینک‌های زیر از مقالات بودجه‌بندی کنکور نیز استفاده کنید که کامل‌ترین تحلیل سوالات کنکور در انتظار شماست:

  مباحث مهم شیمی در کنکور تجربی نظام جدید

  فصل های مستقل شیمی کنکور

  رسیدیم به اصلی‌ترین بخش مقاله یعنی مهم‌ترین مباحث شیمی کنکور. در این بخش برمبنای رعایت پیش‌نیازهای شیمی در کنکور و همچنین صرف‌نظر از سخت‌ترین مباجث شیمی کنکور، 4 طرح‌ پیشنهادی برای مطالعه مباحث را در اختیارتان قرار خواهم داد. دقت کنید قبل از انتخب طرح مدنظر خود به عوامل زیر دقت کنید:

  • زمانی که تا کنکور دارید
  • درصدی از شیمی که نیاز دارید
  • حجم منبع آموزشی خود

  همزمان و بر اساس هر سه عامل فوق، باید مهم‌ترین مباحث شیمی در کنکور انتخاب شوند. اما دقت کنید که عده‌ای به اشتباه ممکن است از روی مباحث پرتست شیمی در کنکور برای شما تعدادی از فصل‌ها را تعیین کنند، به‌عنوان مثال فصل 3 دهم که تقریبا هر سال بودجه‌بندی قابل توجهی در کنکور دارد؛ اما این فصل جزو سخت‌ترین مباحث شیمی کنکور محسوب می‌شود و علاوه بر حجم زیاد، امکان ترکیب سوالات آن با فصل اول شیمی دوازدهم نیز وجود دارد؛ پس از روی تعداد سوالات، نباید فصل‌های مهم را انتخاب کنید. در ادامه 4 طرح پیشنهادی مربوط به کدام فصل‌های شیمی را برای کنکور بخوانیم بررسی خواهد شد و برمبنای همین توضیحات سعی کنید مناسب‌ترین طرح را برای خود انتخاب کنید.

  اما در این قسمت یک خبر خوب برای شما عزیزان دارم. درصورتی که برای سایر دروس خود به‌دنبال مباحث مهم هستید می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید که کامل‌ترین بررسی مباحث تست‌خیز در اختیارتان قرار داده شده است:

  60 درصد شیمی کنکور

  60 درصد شیمی کنکور

  برای رسیدن به 60 درصد شیمی کنکور، باید 6 فصل از این درس را مطالعه کنید. در تصویر بالا این فصل‌ها مشخص شده‌اند؛ فصل اول و دوم دهم با توجه به‌اینکه بیشتر مفهوم محور هستند، گزینه‌های مناسبی برای مطالعه می‌باشند. در پایه یازدهم نیز فصل اول و دوم برای مطالعه انتخاب شده‌اند؛ ذکر این نکته هم خالی از لطف نیست که در کنکور 1402، فصل اول شیمی یازدهم، جایگاه اول را در میان فصل‌های پرتست شیمی در کنکور به خود اختصاص داد. در شیمی پایه دوازدهم نیز فصول 3 و 4 گزینه‌های مناسبی هستند. فصل‌های قابل حذف شیمی در این طرح شامل فصل 3 پایه دهم و یازدهم و فصل 1 و 2 در پایه دوازدهم هستند.

  50 درصد شیمی کنکور

  چگونه شیمی را ۵۰ درصد بزنیم

  “چگونه شیمی را 50 درصد بزنیم نظام جدید” بعد از مباحث 60 درصد، بیشترین جست‌وجوی داوطلبان کنکور در وب فارسی مربوط به 50 درصد مباحث شیمی کنکور می‌باشد. برای کسب این درصد باید 5 فصل موجود در تصویر بالا را مطالعه کنید. اینکه برای 50 درصد کدام فصل‌های شیمی را برای کنکور بخوانیم، همانند بخش قبلی است و با این تفاوت که فصل 2 در پایه یازدهم حذف شده‌است. سایر فصول نیز تقریبا جزو فصل‌های مستقل شیمی در کنکور هستند و ارزش سرمایه‌گذاری را دارند.

  30 درصد شیمی کنکور

  30 درصد شیمی کنکور

  سومین طرح از مباحث مهم شیمی در کنکور نظام جدید، مربوط به سی درصد شیمی کنکور است. برای استفاده از این طرح کافیست که بین 45 الی 60 روز زمان داشته باشید. در این طرح آسان‌ترین فصل‌های شیمی کنکور که انتخاب شده‌اند، شامل فصل 1 و 2 دهم و فصل 1 یازدهم می‌باشند. در تصویر بالا نیز ذکر شده با توجه به حجم زیاد فصل اول شیمی یازدهم، اگر با این فصل رابطه خوبی ندارید، می‌توانید فصل 3 و 4 پایه دوازدهم را جایگزین آن کنید، البته دقت کنید برای مطالعه این فصل‌ها نیاز به داشتن یک پیش‌زمینه از استوکیومتری دارید. در این بخش از شما عزیزان دعوت می‌کنم تا برای آشنایی با بهترین روش‌های مطالعاتی هر درس از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  20 درصد شیمی کنکور

  20 درصد شیمی

  آخرین طرح مخصوص به داوطلبان دارای بدترین شرایط ممکن همین طرح می‌باشد. در این بخش از پرتست‌ترین مباحث شیمی کنکور فقط نیاز به مطالعه 2 فصل مستقل دارید؛ فصل اول در شیمی پایه دهم و یازدهم. برای استفاده از این طرح نیز حدودا به یک ماه زمان نیاز دارید. دوستان عزیزم به پایان مقاله فصل‌های مهم شیمی در کنکور 1402 رسیدیم و امیدوارم از مطالعه این مقاله نیز لذت برده باشید. درصورتی که در هر بخش ابهام یا سوالی دارید می‌توانید از طریق نظرات مطرح کنید و سریعا پاسخ خود را دریافت کنید. برای دسترسی به سایر محتواهای سایت می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  5 4 رای
  امتیاز شما به این مقاله

  شایان مامندی

  بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره کنکور تمام تجربیات خود را قرار است در این سایت در اختیارتان قرار دهم؛ تجربیاتی که حاصل ارتباط با هزاران داوطلب کنکور است و می‌تواند در خیال شما را از بابت یک مسیر اصولی راحت کند.
  عضویت
  اطلاع از
  10 نظرات
  بازخورد
  مشاهده همه نظرات
  یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!
  40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:
  پیمایش به بالا