روش مطالعه فیزیک کنکور

روش مطالعه فیزیک کنکور

راهنمای مطالعه

  Add a header to begin generating the table of contents

  باور کنید فیزیک آسان‌ترین درس میان دروس تخصصی است و چارچوب مشخصی دارد؛ اما با وجود همین موضوع عده زیادی اصلا روش مطالعه فیزیک کنکور را بلد نیستند و در به در به‌دنبال این هستند که چگونه فیزیک بخوانیم؟ من شایان مامندی هستم مشاور و برنامه‌ریزی تحصیلی و امروز قرار است به شما کامل‌ترین روش مطالعه فیزیک دبیرستان را آموزش دهم؛ روشی که به دانش‌آموزان خودم نیز یاد داده‌ام و تصمیم گرفتم کاملا رایگان آن را در اختیار شما قرار دهم.

  ابتدای تمام مقالات یک قول مهم را به مخاطبین می‌دهم که اینجا هم قرار است تکرار شود، به شما قول می‌دهم این مقاله کامل‌ترین مقاله روش خواندن فیزیک برای کنکور است و اگر با دقت نکات آن‌را اجرا کنید پیشرفت شدیدی در این درس خواهید داشت. با دقت من را همراهی کنید و در هر بخش کوچک‌ترین سوالی داشتید سریعا از قسمت نظرات مطرح کنید تا راهنمایی کنم.

  ترتیب مطالعه مباحث فیزیک کنکور

  ترتیب مطالعه مباحث فیزیک کنکور

  معمولا برای شروع مطالعه خواندن درس فیزیک اکثرا از پایه دهم و فصل اول شروع می‌کنند و به ترتیب پیش می‌روند؛ این موضوع ایرادی ندارد اما اگر دقت کرده باشید اکثر داوطلبان کنکور در فصل دوم فیزیک دهم یعنی کار، انرژی توان مشکل دارند! اما چرا؟ چون در این فصل با مبحث نیرو سر و کار دارید که در فصل 2 دوازدهم قرار دارد. یک لحظه رابطه فشار در فصل ویژگی مواد را به یاد بیاورید!! فشار برابر بود با نیروی عمودی وارد بر سطح، خب اینجا هم نیرو داریم.

  در فصل الکتریسیته ساکن بخش اول “قانون کولن” است که نیروی بین دو ذره باردار را بررسی می‌کند؛ دقت کردید؟ اینجا هم مبحث نیرو وجود دارد، در سایر فصل‌ها نیز این موضوع تکرار می‌شود. پس می‌توان یک نتیجه مهم گرفت که برای یادگیری کامل حتی فیزیک دهم و یازدهم شما باید با مفهوم نیرو و روابط آن آشنایی داشته باشید که در فصل دوم فیزیک دوازدهم آموزش داده می‌شود.

  خود نیروشناسی یا دینامیک وابسته به فصل قبلی خود یعنی حرکت بر خط راست است. پس در این قسمت همانند مقاله مربوط به درس ریاضی به یک رابطه میان فصل‌های فیزیک کنکور می‌رسیم و می‌توانیم ترتیب خواندن فیزیک کنکور را مشخص کنیم که سه فصل اصلی را به‌ترتیب زیر به‌عنوان اولین مباحث باید مطالعه کنید:

  1. فصل 1 فیزیک دهم: در این فصل مباحث مهمی مانند تبدیل واحد، یکاها، چگالی و … آموز داده می‌شود که پیش‌نیاز سایر فصل‌ها هستند.
  2. فصل 1 فیزیک دوازدهم: حرکت‌ بر خط راست پیش‌نیاز برای فصل کار و انرژی و از آن مهم‌تر فصل نیروشناسی است.
  3. فصل 2 دوازدهم: مفاهیم نیرو به‌صورت مستقیم یا غیر مستقیم در اکثر فصل‌ها در حال تکرار هستند.

  پس قانون اول، برای دریافت بالاترین بازدهی از مطالعه ابتدا 3 فصل فوق را به ترتیب مطالعه کنید. زمانی‌که مطالعه آنها تمام شد فرقی ندارد ادامه را از فیزیک دهم می‌خوانید یا دوازدهم یا یازدهم و چون پیش‌نیازها را رعایت کرده‌اید دستتان کاملا باز است. اگر بخواهم یک ترتیب بر اساس سطح آسانی سایر فصل‌ها در اختیارتان قرار دهم، پیشنهاد من ترتیب زیر است:

  • فصل 4 دوازدهم
  • فصل 2 تا 4 دهم
  • فصل 1 و 3 یازدهم
  • فصل 2 یازدهم
  • فصل 3 دوازدهم

  با این ترتیب شما فصل‌های آسان را در اولویت قرار می‌دهید و استرس کمتری هم در پایان به شما وارد خواهد شد. راستی اگر قصد ندارید کل مباحث را مطالعه کنید توصیه می‌کنم از طریق لینک‌های زیر به مباحث مهم هر درس از کنکور تجربی دسترسی رایگان داشته باشید که بر اساس زمانی که دارید بهترین مباحث قابل سرمایه‌گذاری مشخص شده اند:

  نحوه مطالعه فیزیک بر اساس ماهیت آن

  چگونه فیزیک بخوانیم

  یادتان باشد فیزیک یک درس حفظی نیست؛ عده زیادی احساس می‌کنند فقط فرمول‌های فیزیک را بلد باشند کافیست که کاملا دیدگاه اشتباهی است. حفظ فرمول هیچ دردی از شما دوا نخواهد کرد. تصورات اشتباهی که درباره فیزیک وجود دارد این است که برای یک فصل فقط فرمول‌ها را یاد بگیرم و چندتا تست حل کنم کافی است. اما تصور کاملا اشتباه است.

  یادتان باشد فرمول فقط بخش اول ماجراست و تنوع سوالات هر مبحث چالش اصلی است که پیش روی شماست. در واقع زمانی که تست حل می‌کنید، یاد خواهید گرفت چگونه از آن فرمول در حل سوال استفاده کنید و با حل تیپ‌های تستی متنوع با کاربرد فرمول‌ها آشنا خواهید شد. پس نتیجه‌گیری این بخش این است که بیشتر از درسنامه باید زمان خود را به حل سوالات و تیپ‌های تستی اختصاص دهید تا بتوانید قدرت لازم برای سر جلسه آزمون را به دست بیاورید.

  یک نکته کلیدی در این بخش که چگونه فیزیک را برای کنکور بخوانیم باعث افزایش قدرت و سرعت تست زنی شما خواهد شد. سعی کنید برای درس فیزیک یک استراتژی بنویسید، به این صورت‌ که موقع تست‌زنی حتما تیپ‌های تستی یک فصل را استخراج کنید و برای هر کدام استراتژی حل بنویسید. به دو مثال زیر دقت کنید:

  تیپ اول تست‌های چگالی: تست‌های که فقط چگالی یک ماده خواسته شده.
  استراتژی حل: از فرمول چگالی برابر جرم بر حجم محاسبات را انجام می‌دهم.

  تیپ دوم تست‌های چگالی: سوالاتی که بیشتر از یک ماده وجود دارد.
  استراتژی حل: برای به‌دست آوردن چگالی کل، جرم تک تک مواد را حساب می‌کنیم، در مرحله بعدی حجم تک تک مواد را حساب می‌کنیم و چگالی کل برابر است با جرم کل تقسیم بر حجم کل.

  تیپ سوم تست‌های چگالی: اجسامی داده می‌شود که شکل هندسی متقارن ندارند.
  استراتژی حل: ….

  تیپ چهارم: تست‌هایی که در آن ماده‌ای دارای شکاف داده می‌شود “ماده کامل نیست”.
  استراتژی حل:…

  سعی کنید برای هر بخش به این صورت تست‌ها را یک دفتر مجزا تیپ‌بندی کنید، این تیپ‌بندی چه کاربردی دارد؟ باعث می‌شود که قدرت و سرعت تست‌زنی شما بالا برود و در دوران مرور و جمع‌بندی نیز معجزه خواهد کرد.

  فرمول زیاد در یادگیری فیزیک مانند سم است!!

  روش مطالعه فیزیک دبیرستان

  دقت کرده‌اید در تبلیغات اکثر مدرسین به شما فرمول‌هایی را معرفی می‌کنند که شاید تا الان ندیده باشید ولی با کمک آنها چندین تست را زیر 30 ثانیه می‌توانید حل کنید؟ بخش قبلی را به یاد بیاورید که درباره تیپ‌بندی تست‌ها صحبت کردیم، قرار شد استراتژی حل را با همان روش اصلی یادداشت کنیم، ولی دسته‌ای از مدرسین برای هر تیپ تستی یک فرمول جدید ارائه می‌دهند…

  برای درس فیزیک 11 فصل داریم، اگر در کتاب درسی میانگین برای هر فصل 8 فرمول وجود داشته باشد حدودا باید 88 فرمول بلد باشید. الان تصور کنید با روش‌های تستی برای هر فصل باید 20 فرمول یاد بگیرید، تعداد فرمول‌ها 220 عدد خواهد شد. سر جلسه آزمون به شدت استرس دارید و باید همزمان به چند درس پاسخ دهید، آیا واقعا به یاد آوردن 88 فرمول ساده‌تر است یا 220 فرمول؟

  ممکن است بگویید این روش‌ها سرعت تست‌زنی را افزایش می‌دهند که قابل قبول است، اما فارغ از یادآوری آنها در جلسه آزمون، در حالت عادی بتوانید فیزیک را 60 الی 70 درصد بزنید، با همین درصد جزو دسته رتبه‌های زیر 1000 در درس فیزیک خواهید بود؛ 30 درصد تست‌ها را حل نکردید و زمان آن 30 درصد برای شما ذخیره شده است، پس مطمئن باشید مشکل زمان نخواهید داشت و حتی اگر تسلط خوبی داشته باشید با همان فرمول‌های اصلی و در زمان مقرر می‌توانید به درصد بالای 90 دست پیدا کنید.

  پس به جای اینکه برای هر سوال یک روش یاد بگیرید، به دنبال این باشید که با یک یا دو روش بتوانید تمام تست‌های یک مبحث را رنده کنید… . در این قسمت از شما دعوت می‌کنم برای مشاهده ارزش هر فصل فیزیک در کنکور و همچین سایر دروس از لینک‌های زیر استفاده کنید که تعداد دقیق سوالات بر اساس آخرین کنکور برگزار شده مشخص شده است.

  معرفی منابع فیزیک | چگونه فیزیک را از صفر شروع کنیم؟

  بهترین منابع فیزیک کنکور

  منابع فیزیک به سه دسته کلاس حضوری یا آنلاین، کتاب کمک درسی و دی وی دی آموزشی تقسیم می‌شوند. پیشنهاد من برای شما استفاده از کتاب کمک درسی است و فقط برای رفع اشکال به سراغ کلاس بروید. بهترین کتاب‌های فیزیک کنکور که به دانش‌آموزان خود نیز توصیه می‌کنم سه کتاب زیر هستن. اما قبل از ادامه از شما عزیزان دعوت می‌کنم برای مشاهده سایر مقالات مربوط به روش مطالعه هر درس از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  فیزیک تک پایه خیلی سبز

  این کتاب محبوبیت خوبی بین داوطلبان دارد و در آن یادگیری فیزیک کنکور از صفر انجام می‌شود. درسنامه‌های آن به بهترین شکل ممکن ریز شده‌اند، مثلا در فصل اول فیزیک دهم 2 بخش اصلی “الفبای اندازه‌گیری” و “چگالی” قرار داده شده است. بخش الفبای اندازه‌گیری خود به 4 درس به‌صورت زیر تقسیم شده است:

  • درس 1:فیزیک: دانش‌بنیادی
  • درس 2: اندازه‌گیری و کمیت
  • درس 3: تبدیل یکا و نمادگذاری علمی
  • درس 4: دقت در اندازه‌گیری

  از لحاظ درسنامه و تقسیم‌بندی واقعا درسنامه‌ها به‌صورت کامل دسته‌بندی شده و باعث آسان‌ شدن مرحله یادگیری می‌شود. بعد از پایان هر بخش تست‌های مربوط به آن بخش وجود دارد که شامل تست‌های تالیفی و سراسری است. در پایان هر فصل آزمون جامع قرار داده شده است و بعد از آن با تست‌های سری Z مواجه خواهید شد که تست‌های سطح بالای آن فصل هستند. در پایان هر فصل پاسخ‌نامه تشریحی همان فصل قرار داده شده است و تحلیل سوالات به خوبی انجام شده است. برای هر سه پایه حدود 4762 تست قرار داده شده است.

  اما این کتاب یک ایراد دارد، با توجه به اینکه درسنامه‌ها به‌صورت کامل آموزش داده می‌شود داوطلب با مشکل زمان سر و کار خواهد داشت و ممکن است برای اتمام کل مباحث کمی دچار دردسر شود.

  فیزیک جامع خیلی سبز تک جلدی

  اگر قرار باشد یک بار دیگر فیزیک را مطالعه کنم، اولین انتخاب خود من برای مطالعه فیزیک کتاب فیزیک جامع خیلی سبز است. دلیل علاقه من به این کتاب درسنامه‌های روان آن است و مستقیم به سراغ اصل مطلب رفته و از ارائه سایر مطالبی که به درد داوطلب نمی‌خورند پرهیز کرده است.

  در کتاب فیزیک جامع‌ خیلی سبز هر فصل به تعدادی درس تقسیم شده و بعد از هر درس تست‌های مربوط به آن قرار داده شده است. در کل این کتاب برای 11 فصل فیزیک کنکور حدود 2187 تست دارد و شدیدا مناسب افرادی است که در درس فیزیک صفر صفر نیستند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانند کل فیزیک را همراه با تست‌های داخل کتاب به‌صورت کامل جمع‌ کنند.

  فیزیک تک پایه نشر الگو

  اگر فیزیک شما ضعیف است و از طرفی به دنبال این هستید که از صفر مطلق، سطح بالا فیزیک را یاد بگیرید این کتاب مناسب شماست. البته اینجا هم حجم این کتاب باعث افزایش زمان مطالعه می‌شود. دسته‌بندی درس‌نامه‌های و طبقه‌بندی تست‌های این کتاب به خوبی انجام شده است. تقریبا برای هر سه پایه 4061 تست وجود دارد و در صورتی که زمان زیادی تا کنکور دارید این کتاب می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

  نکته به شدت مهم: تمامی منابع آموزشی فیزیک خوب هستند و هر منبع مناسب سطح مشخصی از داوطلبان است. قبل از تهیه هر منبعی حتما آن را بررسی کنید و در صورتی که با آن ارتباط گرفتید اقدام به تهیه آن کنید. منبع انتخابی شما می‌تواند جزو دسته بالا نباشد و اصلا از کتاب فیزیک پایه و دوازدهم گاج استفاده کنید که باز هم مشکلی ندارد. فقط حواستان باشد منبع مناسب سطح خود را تهیه کنید.

  جمع‌بندی کل فیزیک کنکور در دوران پایانی در کمتر از 2 ساعت

  روش خواندن فیزیک برای کنکور

  جدا از بحث خلاصه‌نویسی که در دوران جمع‌بندی به شدت به شما کمک می‌کند، تسلط و به یاد داشتن فرمول‌ها همراه با کاربرد آنها نیز واجب است پس یک عمل حیاتی باید از همین الان که در حال یادگیری نحوه مطالعه فیزیک برای کنکور هستید باید انجام دهید.

  هر فصل را که مطالعه می‌کنم یک برگه کنار خود داشته باشید و در آن برگه هر فرمولی که یاد می‌گیرید به همراه نوشتن کاربرد آن در حل دسته مسائل مربوطه به علاوه اینکه اگر بتوانید یک مثال ساده نیز برای آن یادداشت کنید. اگر این کار را به خوبی انجام دهید، کلا 11 برگه برای فیزیک کنکور خود دارید که در دوران مرور فیزیک کنکور از آنها استفاده می‌کنید و در کمتر از 2 ساعت می‌تواند کل مباحث را برای خود مرور کنید.

  در واقع این موضوع می‌تواند برگ برنده شما در یادگیری مباحث باشد پس شدیدا حواستان به این موضوع باشد. برای یادگیری کامل اصول دوران جمع‌بندی توصیه می‌کنم مقاله مربوط به روش جمع‌بندی برای کنکور را از همین سایت مطالعه کنید.

  نکات تکمیلی مربوط به روش خواندن فیزیک برای کنکور

  روش مطالعه فیزیک رتبه های برتر
  • هنگام برنامه‌ریزی، بین آموزش و حل تست حداقل یک روز فاصله بیندازید.
  • در جلسات حل تست حدود 10 دقیقه را به مرور مطالب مربوطه اختصاص دهید.
  • تست‌هایی که اشتباه حل می‌کنید یا نکات خوبی دارند علامت‌گذاری کنید.
  • بعد از پایان هر فصل و در دوران مرور، تست‌های علامت‌گذاری شده را حل کنید.
  • بعد از پایان هر فصل و مرور کامل فصل، چند آزمون جامع مربوط به همان فصل حل کنید.
  • پاسخ‌نامه تست‌ها را کالبدشکافی کرده و از آنها نکته برداری کنید.
  • بعد از اتمام هر 3 فصل، یک‌بار کل مطالب قبلی را مرور کنید.

  7 نکته طلایی فوق در افزایش بازدهی مطالعاتی فیزیک شما به شدت موثر خواهد. دوستان خوبم من قول خود عمل کردم و کامل‌ترین تکنیک‌های مطالعاتی فیزیک کنکور یا روش مطالعه فیزیک رتبه‌های برتر را در اختیارتان قرار دادم. در این قسمت یادآوری می‌کنم که هر سوالی دارید همین الان از بخش نظرات مطرح کنید و برای دل‌گرمی جهت تولید محتواهای بیشتر خوشحال می‌شود نظرات خود درباره این مقاله را چه مثبت و چه منفی مطرح کنید.

  برای دسترسی به سایر مباحث سایت می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید که محتواهای ارزشمندی انتظار شما را می‌کشند.

  4.1 22 رای
  امتیاز شما به این مقاله

  شایان مامندی

  بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره کنکور تمام تجربیات خود را قرار است در این سایت در اختیارتان قرار دهم؛ تجربیاتی که حاصل ارتباط با هزاران داوطلب کنکور است و می‌تواند در خیال شما را از بابت یک مسیر اصولی راحت کند.
  عضویت
  اطلاع از
  2 نظرات
  بازخورد
  مشاهده همه نظرات
  یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!
  40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:
  پیمایش به بالا