فصل‌های مهم زیست در کنکور 1403

فصل‌های مهم زیست در کنکور 1403

راهنمای مطالعه

  Add a header to begin generating the table of contents

  باور کنید نوشتن مقاله درمورد فصل‌های مهم زیست در کنکور برای خود من به‌عنوان یک مشاور کار آسانی نیست؛ سوالات و مباحث ترکیبی زیست در کنکور، نیاز به دانشی فراتر از یک مشاور دارد و دانش مدرس زیست نیز در آن نیاز است. به‌همین دلیل با وسواس فراوان و پس صحبت با چندین مدرس زیست، جمع‌آوری اطلاعات برای نگارش این مقاله یعنی مهم‌ترین فصل‌های زیست کنکور را شروع کردم و از همین الان به شما یک قول می‌دهم؛

  با خواندن این مقاله در هر سطحی که باشید، درصورت اجرای صحیح نکات، خیال خود را از بابت فصل‌های مستقل زیست کنکور راحت خواهید کرد. در ابتدا به بررسی مباحث زیست در کنکور خواهیم پرداخت که از چند مبحث تشکیل شده و هر مبحث شامل کدام فصل‌ها می‌باشد و سپس به سراغ بررسی 4 طرح مطالعاتی از مهم‌ترین فصل‌های زیست کنکور تجربی خواهیم پرداخت و باتوجه به زمان و سطح درسی خود می‌توانید بهترین طرح را انتخاب کنید.

  من شایان مامندی هستم، مشاور و برنامه‌ریز تحصیلی و از شما دعوت می‌کنم تا پایان مقاله مباحث مهم زیست کنکور با من همراه باشید و در هر بخش دچار سوال یا ابهامی شدید، سریعا از بخش نظرات مطرح کنید تا شما عزیزان را راهنمایی کنم. در پایان می‌توانید فایل pdf درس‌های مهم زیست در کنکور را دانلود کنید.

  مباحث زیست کنکور

  سرفصل های زیست دهم و یازدهم و دوازدهم

  با دو روش می‌توان مباحث زیست رشته تجربی را دسته‌بندی کرد؛ دسته اول بر اساس فصل‌های این کتاب است که در کل از 24 فصل تشکیل شده است و تعداد سرفصل‌های زیست دهم و یازدهم و دوازدهم را به‌صورت زیر می‌توان دسته‌بندی کرد:

  • تعداد فصل‌های زیست دهم: 7 فصل
  • تعداد فصل‌های زیست یازدهم: 9 فصل
  • تعداد فصل‌های زیست دوازدهم: 8 فصل

  اما این دسته‌بندی ارزش زیادی ندارد، دلیل این موضوع ساختار و ارتباط فصل‌ها و مباحث زیست در کنکور می‌باشد که مبنای ایجاد دسته‌بندی دوم نیز همین موضوع است. در حالت کلی، تمام مباحث زیست در کنکور را به 5 دسته‌ زیر می‌توان تقسیم کرد:

  • فصل‌های بدن انسان: فصل‌های 1 تا 5 دهم و 1 تا 5 و 7 یازدهم.
  • فصل‌های زیست جانوری: فصل 8 دوازدهم، مباحث آخر فصل‌های 2 تا 5 دهم و 1 تا 4 و 7 یازدهم.
  • فصل‌های ژنتیک کنکور: فصل 6 یازدهم و فصل‌های 3 و 4 دوازدهم.
  • فصل‌های گیاهی زیست کنکور: فصل‌های 6 و 7 دهم، 8 و 9 یازدهم و 6 دوازدهم.
  • فصل‌های سلولی و مولکولی زیست کنکور: فصل‌های 1، 2، 5، 6 و 7 دوازدهم.

  در این دسته‌بندی، فصل‌های ترکیبی زیست کنکور به سادگی مشخص شده است. در مطالعه و همچنین تعیین این‌که چه فصل‌هایی از زیست را حذف کنیم، از همین دسته‌بندی استفاده خواهیم کرد. اما یکی از بحث‌های مهم، توجه به پیش‌نیاز مباحث زیست در کنکور است.

  مباحث زیست کنکور

  در تمامی مباحث فوق، شما با عناوینی مانند بافت، سلول، مولکول و … مواجه خواهید شد که تمامی آنها در فصل اول زیست دهم تحت عنوان “دنیای زنده” آموزش داده می‌شوند؛ پس این فصل نقش پیش‌نیاز را برای تمام مباحث زیست ایفا می‌کند و اولین مبحثی است که باید مطالعه شود. درباره سایر مباحث، نزدیک‌ترین ارتباط مربوط به مبحث ژنتیک و بدن انسان و تا حدودی جانوری است که ارتباط قابل چشم‌پوشی می‌باشد.

  قبل از ادامه مطلب از شما دعوت می‌کنم تا از طریق لینک‌های زیر به مقالات مربوط به بودجه‌بندی دروس کنکور دسترسی داشته باشید که یک بررسی دقیق از تعداد سوالات هر درس در کنکور در اختیارتان قرار داده شده است:

  مهم‌ترین فصل‌های زیست کنکور

  تمامی توضیحات بخش قبلی، پیش‌نیاز رسیدن به این بخش بود؛ حتما به شماره فصل‌های هر مبحث از زیست توجه کنید. در این بخش به بررسی 4 طرح از مهم‌ترین فصل‌های زیست کنکور تجربی می‌پردازیم. بسته به زمانی‌که تا روز کنکور در اختیار دارید و همچنین درصدی از زیست که برای رسیدن به هدف خود به آن نیاز دارید، می‌توانید بهترین طرح مربوط به کدام فصل‌های زیست را برای کنکور بخوانیم را انتخاب کنید. راستی اگر برای سایر دروس خود نیاز به بررسی دقیق مباحث مهم دارید توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  چگونه زیست را 70 درصد بزنیم؟

  70 درصد زیست کنکور

  برای کسب 70 درصد زیست کنکور مباحثی که باید مطالعه کنید در تصویر بالا مشخص شده‌است. مباحث تست‌خیز زیست کنکور تجربی برای این طرح شامل فصل اول زیست دهم که پیش‌نیاز است، مباحث زیست جانوری و انسانی و مبحث زیست گیاهی می‌باشد. شاید با شنیدن نام زیست گیاهی کمی اذیت شوید زیرا درک مطالب آن کمی اذیت کننده می‌باشد؛ اما در جریان باشید که سوالات این مبحث واقعا سخت نیست و حالت روتین مانند سال‌های گذشته دارد.

  اما در بدترین حالت، اگر قصد مطالعه این مبحث را ندارید، می‌توانید ژنتیک را جایگزین آن کنید و حدودا بر روی 60 درصد زیست کنکور مسلط شوید.

  چگونه زیست را 50 درصد بزنیم؟

  50 درصد زیست کنکور

  دومین طرح پیشنهادی، مطالعه 50 درصد مباحث زیست کنکور است که برای تسلط روی این مباحث حدود 3 ماه زمان نیاز است. مباحث پیشنهادی در این بخش شامل فصل اول زیست دهم یعنی دنیای زنده، زیست جانوری و بدن انسان می‌باشد که در مجموع حدود 50 درصد تست‌های زیست را به خود اختصاص می‌دهند. برای تسلط بر این مباحث حدودا باید 12 فصل از زیست‌شناسی را مطالعه کنید که هم نصف فصل‌های زیست است و هم نصف سوالات کنکور را به خود اختصاص می‌دهد.

  چگونه زیست را 30 درصد بزنیم؟

  30 درصد زیست کنکور

  طرح سوم با طرح‌های قبلی متفاوت است؛ برای تسلط بر 30 درصد زیست کنکور مباحث زیست جانوری و انسانی را حذف می‌کنیم و به سراغ‌ فصل‌های مستقل زیست کنکور یعنی گیاهی و سلولی و مولکولی می‌رویم. فصل اول زیست دهم نیز مانند سایر طرح‌های قبل نقش پیش‌نیاز را دارد و باید به‌عنوان اولین مبحث مطالعه شود. تعداد تست‌های کنکور از مباحث فوق بیشتر از 30 درصد می‌باشد و مدت زمان لازم برای مطالعه آن حدود 2 ماه می‌باشد.

  در این بخش از شما عزیزان دعوت می‌کنم تا برای آشنایی با بهترین روش‌های مطالعاتی هر درس از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  چگونه زیست را 20 درصد بزنیم؟

  20 درصد زیست کنکور

  رسیدیم به بدترین وضعیت ممکن؛ زمان کم است و به‌دنبال مطالعه زیست کنکور در یک ماه هستید؛ این طرح دقیقا همان چیزی است که نیاز دارید. در این فقط باید 4 فصل را مطالعه کنید تا بر 20 درصد زیست کنکور مسلط شوید. مباحث لازم در این طرح شامل فصل 1 زیست دهم، فصل 6 زیست یازدهم و فصل‌های 3 و 4 زیست دوازدهم می‌باشند. اگر زمان بیشتری در اختیار داشتید توصیه می‌کنم در پایان فصل 7 زیست یازدهم را مطالعه کنید.

  ویدیو 20 درصد فصل‌های مهم زیست در کنکور 1402

  در ویدیو بالا، فصل‌های آسان زیست در کنکور یا همان 20 درصد مباحث را می‌توانید مشاهده کنید و با کمک این مباحث در حدود یک ماه روی 20 درصد از زیست شناسی مسلط خواهید شد.

  دانلود PDF فصل‌های مهم زیست در کنکور

  دوستان عزیزم به پایان مقاله فصل‌های مهم زیست دهم تا دوازدهم رسیدیم و امیدوارم اطلاعات لازم را به‌دست آورده باشید از طریق دکمه فوق می‌توانید فایل PDF‌ فصل‌های آسان زیست کنکور را دانلود کنید.؛ درصورتی که در هر بخش از محتوای فصل‌های تست‌خیز زیست کنکور سوال یا ابهامی دارید همین الان از طریق نظرات مطرح کنید و پاسخ خود را دریافت کنید. برای دسترسی به سایر مقالات ارزشمند سایت توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  3.1 15 رای
  امتیاز شما به این مقاله

  شایان مامندی

  بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره کنکور تمام تجربیات خود را قرار است در این سایت در اختیارتان قرار دهم؛ تجربیاتی که حاصل ارتباط با هزاران داوطلب کنکور است و می‌تواند در خیال شما را از بابت یک مسیر اصولی راحت کند.
  عضویت
  اطلاع از
  24 نظرات
  بازخورد
  مشاهده همه نظرات
  یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!
  40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:
  پیمایش به بالا