بودجه‌بندی فیزیک کنکور تجربی

بودجه‌بندی فیزیک کنکور تجربی

راهنمای مطالعه

  Add a header to begin generating the table of contents

  دوست خوبم سلام. من شایان مامندی هستم مشاور و برنامه‌ریز تحصیلی؛ امروز با یک مقاله طوفانی درباره بودجه‌بندی فیزیک کنکور تجربی کنار شما عزیزان خواهم بود. از همینجا به شما قول می‌دهم که کامل‌ترین مقاله ممکن درباره تعداد سوالات فیزیک در کنکور تجربی را قرار است بخوانید و در انتها دید متفاوتی نسبت به درس فیزیک پیدا خواهید کرد. تا انتها با من همراه باشید و در هر بخش از بارم‌بندی فیزیک کنکور دچار سوال یا ابهامی شدید سریعا از بخش نظرات مطرح کنید و جواب خود را دریافت کنید؛ در پایان مقاله هم می‌توانید کل تصاویر مربوط به بودجه‌بندی فیزیک تجربی را به‌صورت PDF دانلود کنید.

  تاثیر فیزیک در کنکور تجربی

  تاثیر فیزیک در کنکور

  در کنکور 1402 درس فیزیک نسبت به قبل تغییرات قابل توجهی را به خود دید؛ اولین تغییر ضریب فیزیک در کنکور تجربی بود که تا قبل از کنکور 1402 دارای ضریب 6 بود و برای کنکور 1402 به بعد ضریب این درس به عدد 7 تغییر کرد. دومین مورد جایگاه فیزیک در کنکور می‌باشد که قبل از کنکور 1402، فیزیک چهارمین درس از دفترچه اختصاصی بود و در کنکور 1402 جایگاه آن به دومین درس کنکور تجربی تغییر پیدا کرد.

  تعداد سوالات فیزیک کنکور تغییری نکرده‌است و همچنان 30 تست از بودجه‌بندی کنکور را به‌خود اختصاص می‌دهد. سهم هر تست فیزیک در کنکور تجربی معادل 3/3 درصد می‌باشد. زمان کل پاسخ‌گویی به تست‌های فیزیک نسبت به قبل 3 دقیقه افزایش یافته و 40 دقیقه می‌باشد، به‌عبارت دیگر زمان پاسخ به هر تست از فیزیک کنکور 80 ثانیه است. ترتیب سوالات فیزیک در کنکور 1402 به‌بعد از سوال 46 شروع شده و تا سوال 75 ادامه دارد. منابع طراحی سوالات فیزیک کنکور تجربی 11 فصل این درس در سه پایه دهم تا دوازدهم می‌باشد که در ادامه به‌بررسی آنها خواهیم پرداخت. راستی اگر زمان کمی دارید یا فقط قصد دارید روی مباحث خاصی از هر درس سرمایه‌گذاری کنید توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید که بر اساس سطح و زمان برای هر درس طرح‌های مطالعاتی در زمان کم را کاملا رایگان منتشر کرده‌ایم:

  مباحث فیزیک کنکور تجربی

  مباحث فیزیک کنکور

  همان‌طور که در بخش قبلی اشاره شد، فیزیک متوسطه دوم از 11 فصل در سه پایه دهم تا دوازدهم تشکیل شده‌است. در تصویر بالا، کل مباحث فیزیک کنکور به تفکیک فصل و پایه را می‌توانید مشاهده کنید. در بررسی فصل‌های فیزیک کنکور تجربی، وجود یک رابطه پیش‌نیاز بین مباحث به چشم می‌خورد که در مقاله روش مطالعه فیزیک به‌صورت کامل آن را بررسی خواهیم کرد؛ اما در این حد اطلاع داشته باشید که دو فصل اول فیزیک دوازدهم یعنی حرکت‌شناسی و نیروشناسی فصل‌های مادر فیزیک در کنکور تجربی هستند که تقریبا در سایر فصل‌ها به‌صورت مستقیم یا غیر مستقیم با آنها سر و کار داریم.

  در این بخش از شما عزیزان دعوت می‌کنم تا برای آشنایی با بهترین روش‌های مطالعاتی هر درس از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  تعداد سوالات فیزیک در کنکور تجربی 1402

  بارم بندی فیزیک کنکور

  در تصویر بالا می‌توانید بارم‌بندی فیزیک کنکور به‌صورت فصل به فصل را مشاهده کنید. البته دقت داشته باشید که این تصویر براساس بودجه‌بندی فیزیک تجربی 1402 طراحی شده است و ممکن است تعداد سوالات بعضی از فصل‌ها دچار تغییراتی باشد؛ اما برای سال‌های بعد و به‌خصوص کنکور تیرماه 1402، تعداد سوالات هر فصل فیزیک در کنکور تجربی بسیار نزدیک به آمار فوق خواهد بود. در بخش بعدی به بررسی بودجه‌بندی سوالات فیزیک کنکور تجربی بر اساس پایه خواهیم رفت و به عبارتی بودجه‌بندی فیزیک دهم تجربی، یازدهم و دوازدهم را بررسی خواهیم کرد. راستی برای مشاهده بودجه‌بندی سایر دروس توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  تعداد سوالات فیزیک کنکور تجربی بر اساس پایه

  بودجه بندی سوالات فیزیک کنکور

  در تصویر بالا سهم هر پایه در بارم‌بندی فیزیک کنکور تجربی را می‌توانید مشاهده کنید. فیزیک پایه دوازدهم به‌خاطر حجم مطالب، بیشترین تعداد سوالات (تقریبا نصف سوالات فیزیک در کنکور تجربی) را به خود اختصاص می‌دهد.بودجه‌بندی فیزیک تجربی کنکور برای هر پایه به‌صورت زیر خواهد شد:

  • بودجه‌بندی فیزیک دهم تجربی: 6 تست
  • بودجه‌بندی فیزیک یازدهم تجربی: 9 تست
  • بودجه‌بندی فیزیک دوازدهم تجربی:  15 تست

  باتوجه به دو آمار بررسی شده می‌توان دو فصل پرتست و کم‌تست در کنکور تجربی را به‌صورت زیر تعیین کرد:

  • فصل پرتست: نوسان موج (حدود 5 سوال)
  • فصل کم‌تست: اندازه‌گیری ( 0 الی 1 سوال)

  اما در جریان باشید که نوسان موج در واقع در نظام قدیم دو فصل مجزا بودند و در نظام جدید این دو فصل ادغام شد و فصل سوم فیزیک دوازدهم را تشکیل دادند؛ تقریبا دلیل تعداد بالای سوالات این فصل همین موضوع است. درباره فصل اندازه‌گیری می‌توان گفت که یا سوالی از آن طراحی نمی‌شود و یا یک سوال از بودجه‌بندی فیزیک را به خود اختصاص می‌دهد.

  دوستان عزیزم بودجه‌بندی فیزیک تجربی کنکور را بررسی کردیم و در قسمت بعدی به سراغ ترتیب سوالات فیزیک در کنکور تجربی 1402 (مرحله دی) خواهیم رفت. در این قسمت از شما عزیزان دعوت می‌کنم از سایر محتواهای سایت با کمک لینک‌های زیر دیدن کنید:

  ترتیب سوالات فیزیک در کنکور تجربی

  ترتیب سوالات فیزیک در کنکور تجربی

  تصویر بالا مربوط به ترتیب سوالات فیزیک در کنکور تجربی است؛ این ترتیب براساس کنکور 1402 در مرحله دی طراحی شده است. درباره ترتیب سوالات فیزیک در کنکور تجربی می‌توان گفت که هر سال متفاوت است و چارچوب منظم ندارد؛ اما در اکثر سال‌ها سوالات فیزیک تجربی از پایه دوازدهم و به‌خصوص فصل حرکت‌شناسی شروع می‌شوند و در کنکور 1402 دقیقا همین ترتیب رعایت شده و سوال 46 مربوط به فصل حرکت‌شناسی بود.

  خب دوستان عزیزم به پایان مقاله تعداد تست‌های هر فصل فیزیک در کنکور تجربی رسیدیم و سعی کردم تمامی اطلاعاتی که نیاز دارید را در اختیارتان قرار دهم؛ درصورتی که سوالی درباره تعداد تست هر فصل فیزیک در کنکور دارید همین الان از بخش نظرات مطرح کنید تا شما عزیزان را راهنمایی کنیم؛ برای دسترسی به سایر محتواهای سایت می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید که اطلاعاتی مفیدی در انتظار شماست:

  5 2 رای
  امتیاز شما به این مقاله

  شایان مامندی

  بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره کنکور تمام تجربیات خود را قرار است در این سایت در اختیارتان قرار دهم؛ تجربیاتی که حاصل ارتباط با هزاران داوطلب کنکور است و می‌تواند در خیال شما را از بابت یک مسیر اصولی راحت کند.
  عضویت
  اطلاع از
  4 نظرات
  بازخورد
  مشاهده همه نظرات
  یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!
  40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:
  پیمایش به بالا