مباحث تست‌خیز ریاضی کنکور تجربی

مباحث تست‌خیز ریاضی کنکور تجربی

راهنمای مطالعه

  Add a header to begin generating the table of contents

  ممکن است شما هم مثل 95 درصد داوطلبان رشته تجربی با ریاضی رابطه خوبی نداشته باشید و تا الان هم هیچ حرکتی هم برای حل مشکل خود برنداشته باشید و صد البته زمان کمی هم داشته باشید؛ الان هم نمی‌خواهید شکست بخورید و به جای ذکر مصیبت دنبال راه حل هستید باید خوشحال باشید؛ امروز به شما کمک خواهم کرد که حتی اگر 20 روز هم تا کنکور فاصله داشته باشید بتوانید سریعا ریاضی جمع کنید و از بقیه رقیبان خود عقب نیفتید.

  امیدوارم در جریان باشید که هر سال از هر 100 نفر داوطلب رشته تجربی فقط 2 نفر می‌تواند به درصد بالای 30 در ریاضی تجربی دست پیدا کند؛ من شایان مامندی هستم، مشاور و برنامه‌ریز تحصیلی و همانند همیشه امروز با مقاله مباحث تست‌خیز ریاضی کنکور تجربی کنار شما خواهم بود و به شما قول می‌دهم طوفانی‌ترین مقاله مربوط به مباحث آسان ریاضی کنکور تجربی را در اختیارتان قرار خواهم داد و در هر سطحی باشید فقط کافیست بیشتر از 20 روز تا کنکور فاصله داشته باشید تا بتوانید با کمک فصل‌های مهم ریاضی در کنکور که امروز بررسی خواهیم کرد از شکست خوردن و عدم نتیجه‌گیری در درس ریاضی فاصله بگیرید. پس با من همراه باشید و اگر به دنبال دریافت بازدهی عالی از این مقاله هستید در هر جایی کوچکترین سوال یا ابهامی هم درباره مباحث مهم ریاضی کنکور تجربی داشتید سریعا از بخش نظرات مطرح کنید تا شما عزیزان را راهنمایی کنم.

  پیش‌نیازهای ریاضی در کنکور تجربی

  پیش نیاز های ریاضی کنکور تجربی نظام جدید

  ریاضی بد قلق‌ترین درس رشته تجربی است؛ شاید سوالات ریاضی کنکور به اندازه زیست ترکیبی نباشد اما واقعا ساختار ریاضی پیچیده‌است و اگر این ساختار را بلد نباشید به مشکل خواهید خورد. بحث پیش‌نیازهای ریاضی کنکور تجربی را به این دلیل بررسی خواهیم کرد چون در انتخاب مباحث مهم ریاضی در کنکور تجربی نظام جدید بسیار مهم هستند. در درس ریاضی ما با دو نوع مبحث مواجه خواهیم شد که به‌صورت زیر هستند:

  • مباحث زنجیروار
  • مباحث مستقل

  دسته اول به مباحثی گفته می‌شود که هیچ ارتباطی با سایر فصل‌ها ندارند یا حداقل ارتباط کمی دارند؛ به عنوان مبحث دنباله حسابی در فصل مجموعه، الگو و دنباله را نمی‌توان با مثلثات، تابع، احتمال و … ترکیب کرد. اما مباحث زنجیروار دقیقا برعکس هستند؛ به عنوان مثال در زمان مطالعه تابع برای تعیین دامنه باید حل نامعادله بلد باشید؛ در مثلثات هم نیاز به تسلط روی نامعادله دارید، در مباحث حد و مشتق و کاربرد مشتق هم باز این موضوع صدق می‌کند. مباحث زنجیروار همانند یک رشته‌های یک زنجیر به هم متصل هستند و همین موضوع باعث می‌شود کسی که به آنها دقت نکند هم در زمان مطالعه دجار دردسر خواهد شد و هم در زمان انتخاب فصل‌های تست خیز ریاضی تجربی.

  در تصویر بالا دسته‌بندی کامل مربوط به مباحث زنجیروار و مستقل را می‌توانید مشاهده کنید. نکته مهم رعایت ترتیب در مطالعه مباحث زنجیروار است که اول کدام فصل‌ها را مطالعه کنید و به چه‌ ترتیبی پیش بروید که در اختیارتان قرار داده‌ام و توصیه می‌کنم این تصویر را ذخیره کنید.  راستی توصیه می‌کنم از طریق لینک‌های زیر از سایر مقالات سایت که اطلاعات خوبی برایتان دارد دیدن کنید:

  فصل‌های مهم ریاضی در کنکور تجربی

  بخش جذاب ماجرا اینجاست. همانطور که در بالا هم ذکر کردم فرض می‌کنیم تا روز کنکور فقط 4 ماه زمان دارید؛ طرح‌های پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری روی مباحث مهم ریاضی کنکور تجربی برای داوطبانی که فاصله آنها تا کنکور 20 روز تا 4 ماه است را در اختیارتان قرار می‌دهم. اما دقت کنید ترتیب مطالعه مباحث به شدت مهم است و توصیه می‌کنم به ترتیبی که تعیین شده است هر بخش را مطالعه کنید تا پیش‌نیازها هم به‌صورت کامل رعایت شود. راستی فراموش نکنید هر جا درباره مباحث مهم ریاضی در کنکور تجربی نظام جدید سوالی برایتان پیش آمد مطرح کنید. اگر آماده هستید برویم تا بدانیم چگونه ریاضی را 70 درصد بزنیم. برای دسترسی به سایر مقالات مهم‌ترین مباحث کنکور شما عزیزان را دعوت می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  70 درصد ریاضی کنکور تجربی

  مباحث آسان ریاضی کنکور تجربی

  همانطور که در تصویر هم مشاهده می‌کنید، در این قسمت از مباحث مهم ریاضی کنکور تجربی هدف بیشتر حذف مطالبی است که هم سطح بالایی دارند و هم زمان زیادی برای مطالعه نیاز دارند؛ مانند مبحث هندسه که هم درک آن برای عده زیادی دشوار است هم حجم نسبتا زیادی دارد (البته عده‌ای هم با این درس به شدت راحت هستند و دوست دارند آن را مطالعه کنند)؛ یا مبحث مشتق و کاربرد مشتق که برای تسلط روی آن به تمام مباحث زنجیروار ریاضی نیاز دارید. پس در این بخش مهمترین کار ما دسته‌بندی مباحث مهم ریاضی در کنکور تجربی نظام جدید برای رسیدن به درصد 70 بوده‌است و توصیه می‌کنم حتما به ترتیبی که داخل عکس تعیین شده مطالعه مباحث را انجام دهید. در این بخش از شما عزیزان دعوت می‌کنم برای آشنایی با بهترین روش‌های مطالعاتی هر درس از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  50 درصد ریاضی کنکور تجربی

  چگونه ریاضی را 50 بزنیم

  این طرح بیشتر مناسب افرادی است که از فروردین شروع به مطالعه ریاضی می‌کنند. در این طرح هم بعضی از مباحث زنجیروار از رده خارج شده و مباحث مستقل و زنجیروار ساده درنظر گرفته شده اند. اما به یک نکته مهم دقت کنید. درصورتی که روی مباحث بالا تسلط پیدا کردید و زمان داشتید توصیه می‌کنم علاوه بر مطالب فوق، روی مبحث تابع هم زمان بگذارید و درصورتی که بازهم زمان بیشتری داشتید مبحث حد و پیوستگی را هم مطالعه کنید. دقت کنید که حد و پیوستگی جزو فصل‌‎های تست خیز ریاضی تجربی است و سطح سختی کمی هم دارد به‌خصوص در سوالات مربوط به پیوستگی که کار به شدت آسانی پیش رو دارید، ولی لازمه حد، داشتن تسلط روی معادلات، مثلثات و قسمت‌هایی از تابع است. متوجه شدیم که چگونه ریاضی را 50 درصد بزنیم، بخش بعدی پاسخ به این سوال است که چگونه ریاضی را 30 درصد بزنیم؟

  30 درصد ریاضی کنکور تجربی

  ۳۰ درصد ریاضی کنکور تجربی

  رسیدیم به ماه اردیبهشت، اوضاع بدی دارید و استرس سایر درس‌های باقی مانده و رسیدن به بازه جمع‌بندی هم کنار شماست. این بخش از مباحث آسان ریاضی کنکور تجربی نظام جدید یعنی چگونه ریاضی را 30 درصد بزنیم مانند معجزه برای شماست. اینجا زمان پاکسازی و حذف مباحث پر دردسر است. مباحثی که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید به شما کمک می‌کند تا در کمتر از 45 روز، روی درصد قابل قبولی از ریاضی مسلط شوید.

  اما یک سوال در اینجا ذهنتان را درگیر خواهد کرد؛ در تصویر بالا اسم مباحث پیوستگی و آهنگ تغییرات را  به عنوان مباحث مهم ریاضی کنکور تجربی مشاهده می‌کنید؛ داستان چیست؟ مگر این مباحث زنجیروار نبودند پس چرا در اینجا نام آنها وجود دارد آن هم بدون تسلط روی مباحث تابع و معادلات و مثلثات؟؟! در اینجا باید کمی ریسک کنید؛ این دو فصل به عنوان تست‌خیز ترین مباحث ریاضی کنکور تجربی برای کسب 30 درصد در نظر گرفته شده‌اند و دلیل این موضوع هم این است که برای تسلط روی هر کدام یک جلسه زمان کافی است؛ تست‌های این بخش هم واقعا چارچوب مشخصی دارند و با مطالعه به صورت نکته تست و بررسی پاسخنامه تست‌ها، روش حل این سوالات را یاد خواهید گرفت.

  اما اگر نمی‌خواهید ریسک کنید، می‌توانید به جای مباحث پیوستگی و آهنگ تغییرات، به سراغ معادله و تابع درجه دوم که شامل درس 1 و 2  در فصل 4 ریاضی دهم و درس 2 در فصل اول ریاضی یازدهم است بروید که حدودا 2 تست از این مبحث طرح می‌شود و به‌عنوان یکی از مباحث تست‌خیز ریاضی تجربی روی آن وقت بگذارید. راستی اگر هم برایتان جای سوال است که چگونه ریاضی را 40 درصد بزنیم و درصورتی که زمان اضافی هم داشتید می‌توانید مبحث لگاریتم و لگاریتم را هم به مباحث بالا اضافه کنید تا روی 40 درصد ریاضی کنکور تجربی مسلط شوید.

  چگونه ریاضی را 20 درصد بزنیم؟

  فصل های مهم ریاضی در کنکور

  بخش آخر مربوط به 20 درصد ریاضی کنکور است و مناسب فردی است که حدود یک ماه تا کنکور زمان دارد. آسان‌ترین مباحث ریاضی کنکور تجربی که در این بازه زمانی به داد شما خواهد رسید را در تصویر بالا می‌توانید مشاهده کنید که برای تسلط کامل روی همین مباحث حدودا 20 الی 30 روز زمان نیاز دارد.

  خب دوستان عزیزم به انتهای مقاله مباحث تست‌خیز ریاضی کنکور تجربی رسیدیم؛ سعی کردم کامل‌ترین مقاله ممکن در این زمینه را در اختیار شما عزیزان قرار دهم و امیدوارم اطلاعاتی که درباره فصل‌های مهم ریاضی کنکور تجربی نیاز داشتید را به دست آورده باشید؛ در هر بخشی هم هر سوالی ذهنتان را درگیر کرده سریعا از بخش نظرات مطرح کنید تا راهنمایی شوید. برای دسترسی به سایر بخش‌های سایت توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  3.7 15 رای
  امتیاز شما به این مقاله

  شایان مامندی

  بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره کنکور تمام تجربیات خود را قرار است در این سایت در اختیارتان قرار دهم؛ تجربیاتی که حاصل ارتباط با هزاران داوطلب کنکور است و می‌تواند در خیال شما را از بابت یک مسیر اصولی راحت کند.
  عضویت
  اطلاع از
  14 نظرات
  بازخورد
  مشاهده همه نظرات
  یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!
  40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:
  پیمایش به بالا