فصل‌های مهم فیزیک در کنکور تجربی

فصل‌های مهم فیزیک در کنکور تجربی

راهنمای مطالعه

  Add a header to begin generating the table of contents

  در انتخاب مباحث مهم هر درس به‌خصوص فصل‌های مهم فیزیک در کنکور تجربی همواره نظرات متفاوتی وجود دارد و فصل‌های مختلفی معرفی می‌شود. مثلا فصل نوسان و موج به عنوان پرتست‌ترین مبحث فیزیک برای مطالعه معرفی می‌شود اما مشکل اینجاست که حجم و درجه سختی این فصل بالاست، از طرفی مقدار زمانی که برای مطالعه و حل تست‌های این فصل نیاز است را می‌توانید به مطالعه دو فصل دیگر اختصاص دهید که هم سختی کمتری دارند و هم درک آنها راحت‌تر است. امروز قرار است کامل‌ترین بررسی مباحث مهم فیزیک در کنکور تجربی نظام جدید را بخوانید و اصولی‌ترین مباحث را برای مطالعه در زمان کم انتخاب کنید.

  من شایان مامندی هستم، مشاور و برنامه‌ریز تحصیلی و در این مقاله کامل‌ترین بررسی مباحث تست‌خیز فیزیک کنکور تجربی را در اختیار شما عزیزان قرار خواهم داد. تا پایان با من همراه باشید و درصورتی که کوچکترین سوالی ذهنتان را درگیر کرد از بخش نظرات مطرح کنید.

  درجه سختی فصل های فیزیک در کنکور تجربی

  سخت ترین مباحث فیزیک کنکور

  فیزیک رشته تجربی از 11 فصل در سه پایه تشکیل شده است. هر فصل از لحاظ سختی و حجم، یک جایگاه را به خود اختصاص می‌دهد که در تصویر بالا کامل مشخص شده است. البته درجه سختی فصل‌های فیزیک بسته به سلیقه ممکن است متفاوت باشد، به عنوان مثال در تصویر بالا فصل نوسان و موج اولین جایگاه را به خود اختصاص داده است در حالی که برای عده‌ای از داوطلبان این فصل می‌تواند آسان محسوب شود. اما دسته‌بندی فوق بر اساس نظر داوطلبان کنکور تعیین شده است. یکی از مواردی که در تعیین فصل‌های مهم فیزیک تجربی از آن استفاده خواهیم کرد همین ترتیبی است که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید.

  پیش‌نیاز فصل‌های فیزیک در کنکور تجربی

  فصل های مرتبط فیزیک کنکور

  یکی از اشتباهات رایج در تعیین مباحث مهم فیزیک کنکور، عدم توجه به پیش‌نیازهاست. به عنوان مثال فصل کار و انرژی را برای مطالعه پیشنهاد می‌کنند غافل از اینکه سوالات این فصل با حرکت‌شناسی یا دینامیک ترکیب می‌شود، حتی مطالعه فصل دینامیک بدون تسلط بر سینماتیک ممکن است بازدهی مناسبی نداشته باشد.

  فصل‌های دسته والدین نقش پیش‌نیاز را دارند و در اکثر فصل‌های فیزیک ردی از آنها وجود دارد. به عنوان در فصل اندازه‌گیری، مباحثی مانند یکا وجود دارد که در تمامی فصل‌ها کاربرد دارد و یا مبحث چگالی که در فصل ویژگی مواد به شدت مهم است. فصل‌های دسته فرزندان کاملا وابسته به دسته اول یعنی والدین هستند و درصورتی که طراح سوالات بخواهد، می‌تواند سوالاتی طراحی کند که همگی به مفاهیم نیرو و حرکت نیاز داشته باشند.

  اما دسته آخر یعنی “فامیل دور” فصل‌هایی هستند که در آنها ممکن است مفاهیم نیرو و حرکت وجود داشته باشد، اما بدون مطالعه این دو فصل نیز بتوانید از پس سوالات آنها بربیایید. دومین عاملی که در تعیین مهمترین فصل های فیزیک کنکور تجربی از آن استفاده خواهیم کرد بحث رعایت پیش‌نیازها خواهد بود. در تصویر پایین می‌توانید توضیحات اهمیت پیش‌نیازها را مشاهده کنید.

  ترتیب مطالعه مباحث فیزیک کنکور

  دوستان عزیزم در این بخش از شما دعوت می‌کنم برای اطلاع از بودجه‌بندی دقیق سوالات کنکور حتما از لینک‌های زیر استفاده کنید که اطلاعات مفیدی به‌صورت کاملا رایگان در اختیارتان قرار داده شده است:

  فصل‌های آسان فیزیک کنکور تجربی

  خب تا اینجا دو عامل مهم در تعیین مباحث آسان فیزیک کنکور تجربی نظام جدید را بررسی کردیم، سومین عامل هم درصد هر سوال فیزیک تجربی است که حدودا 3/4 درصد می‌باشد، براساس همین درصد و دو عامل قبلی 4 طرح از مهم‌ترین فصل های فیزیک کنکور تجربی را بررسی خواهیم کرد. بسته به زمانی که تا روز کنکور در اختیار دارید و البته رتبه مدنظر و درصدی از فیزیک که برای رسیدن به آن نیاز دارید می‌توانید به دلخواه طرح مد نظر خود را انتخاب کنید و مطالعه را شروع کنید. توجه کنید که در هر بخش، مباحث را به ترتیبی که مشخص شده مطالعه کنید تا فصل‌های آسان و پیش‌نیازها در اولویت باشند. راستی اگر برای سایر دروس کنکور به دنبال مطالعه مباحث مهم هستید توصیه می‌کنم از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  ۷۰ درصد فیزیک کنکور تجربی نظام جدید

  فصل های اسون فیزیک کنکور

  در تصویر بالا، 70 درصد مباحث فیزیک در کنکور تجربی را می‌توانید مشاهده کنید. اولین طرح از کدام فصل‌های فیزیک را برای کنکور بخوانیم همین طرح موجود در تصویر بالاست که در آن بدون آسیب به پیش‌نیازها، مباحث لازم تعیین شده است. در این سخت‌ترین مباحث فیزیک یعنی نوسان و موج در سال دوازدهم و فصل مدار و جریان الکتریکی در سال یازدهم حذف شده اند.

  50 درصد فیزیک کنکور تجربی نظام جدید

  مباحث پر تست فیزیک کنکور تجربی

  چگونه فیزیک را 50 درصد بزنیم؟ جواب سوال در تصویر بالا قرار داده شده است. برای رسیدن به 50 درصد فیزیک کنکور تجربی، باید به نصف سوالات فیزیک پاسخ دهید. فصل‌های راحت فیزیک کنکور تجربی برای کسب 50 درصد را می‌توان به‌صورت زیر دسته‌بندی کرد:

  1. اندازه‌گیری
  2. فیزیک اتمی و هسته‌ای
  3. ویژگی مواد
  4. دما و گرما
  5. الکتریسیته ساکن
  6. مغناطیس و القای الکترومغناطیس

  سعی کنید در مطالعه این طرح با ترتیب فوق پیش بروید که درصورت کمبود زمان، بتوانید فصل‌های آسان را در اولویت قرار دهید و استرس کمتری داشته باشید.

  30 درصد فیزیک کنکور تجربی نظام جدید

  30 درصد فیزیک کنکور

  طرح چگونه فیزیک را 30 درصد بزنیم، شاید پرطرفدارترین طرح از نظر دانش‌آموزان باشد. در این طرح تمرکز اصلی بر روی فیزیک دهم و فصل آخر فیزیک دوازدهم است. از طرفی از فیزیک یازدهم تنها بحث قانون کولن در فصل اول قرار است مطالعه شود. دقت کنید تست‌های قانون کولن در کنکور تقریبا با همان فرمول معروف داخل تصویر قابل پاسخ هستند و تیپ‌ تست‌های آن نیز زیاد گسترده نیست. شاید در یک هفته بتوانید این مبحث را یاد بگیرید و تست‌های آن را کامل حل کنید. در این بخش از شما عزیزان دعوت می‌کنم تا برای آشنایی با بهترین روش‌های مطالعاتی هر درس از لینک‌های زیر استفاده کنید:

  20 درصد فیزیک کنکور تجربی نظام جدید

  خواندن فیزیک کنکور در یک ماه

  این طرح نقش راه فرار را در میان فصل‌های تست‌خیز فیزیک تجربی دارد. درصورتی که حدود یک ماه تا کنکور زمان دارید با انتخاب این طرح می‌توانید خود را نجات دهید. اما توجه کنید اگر از منبعی مانند فیزیک نشر الگو استفاده می‌کنید یا هر منبع دیگری که تعداد تست‌های آن زیاد است، برای صرفه‌جویی در زمان تست‌ها را به‌صورت زوج یا فرد یا مضرب 3 حل کنید و در صورتی که زمان اضافی داشتید، در پایان و هنگام مرور سایر تست‌ها را کار کنید.

  دوستان خوبم به پایان مقاله آسان‌ترین مباحث فیزیک کنکور تجربی رسیدیم. طبق قولی که دادم سعی کردم کامل‌ترین بررسی از تست‌خیزترین مباحث فیزیک کنکور تجربی را در اختیارتان قرار دهم و تمام نکات مشاوره‌ای را تقدیم حضورتان کنم. درصورتی که هنوز هم ابهام یا سوالی دارید همین الان از بخش نظرات مطرح کنید تا جواب خود را دریافت کنید. برای دسترسی به سایر مقالات مشاوره می‌توانید از لینک‌های زیر استفاده کنید و در ادامه فایل PDF راحت‌ترین فصل‌های فیزیک کنکور را دانلود کنید.

  4.5 12 رای
  امتیاز شما به این مقاله

  شایان مامندی

  بعد از سال‌ها فعالیت در زمینه مشاوره کنکور تمام تجربیات خود را قرار است در این سایت در اختیارتان قرار دهم؛ تجربیاتی که حاصل ارتباط با هزاران داوطلب کنکور است و می‌تواند در خیال شما را از بابت یک مسیر اصولی راحت کند.
  عضویت
  اطلاع از
  22 نظرات
  بازخورد
  مشاهده همه نظرات
  یک خبر ویژه برای کنکوری‌ها!
  40 درصد کل زیست کنکور هدیه ما برای شماست؛ شماره موبایلت رو وارد کن و هدیه رو همین الان بگیر:
  پیمایش به بالا